KENAN ERÇETİNGÖZ YAZDI, MİSBAH BAŞKAN YUMUŞADI!

Beyoğlu’nda masalar yeniden dışarı çıkıyor!

Magazin

KENAN ERÇETİNGÖZ YAZDI, MİSBAH BAŞKAN YUMUŞADI! Beyoğlu Belediyesi’nin koyduğu “masa yasağı” sonunda yumuşadı.

Kenan Erçetingöz’ün ısrarlı yazılarının ve televizyon programlarının çok etkisi olduğu konuşulan yumuşamada “kentsel dönüşüme destek” adı altında, binasını güzelleştiren, yenileyen, boyayan işletmeye masalarını yeniden dışarı çıkartma izni verilmeye başlandı.

3500 alkollü işletme ile yaklaşık 17 bin kişilik istihdam yaratan Beyoğlu ’nun eğlence esnafı mağduriyetin giderilmesi için belediyenin kapısına gide gele sonunda ‘masaya oturmayı’ başardı. Esnafın anlattığına göre, Beyoğlu Belediyesi şimdilerde ‘kentsel dönüşüme’ destek adı altında binasını güzelleştiren, yenileyen, boyayan işletmeye masalarını yeniden dışarı çıkartma izni veriyor. İlk uygulama ise binalarını belediyenin istediği gibi boyayan Mis Sokak’ta başladı.

Belediyeye göre mekânların haksız işgalleri, iddiaya göre ise geçen yıl 15 Temmuz Berat Kandili akşamı Başbakan’ın araçla yaptığı Beyoğlu gezisinde, aracın Asmalımescit’te bulunan bir barın önünde çok fazla masa olması nedeniyle buradan geçememesi sonucu ‘masa kaldırma operasyonu’ başlamıştı. Sigara yasağının üzerine bir şok da masalardan yaşayan esnafın bu süreçte cirolarında yüzde 70-80’e varan düşüşler yaşadığı, 2 bine yakın kişinin de işsiz kaldığı konuşuldu. Bunun üzerine belediye giriş kattaki mekânlar için 70 santimetre genişliğinde ve 4 masa konulacak uzunlukta yerden kot farkı kullanılarak, 40 santimetre yükseklikte demirden balkon çözümü getirdi ancak işletmeler bu öneriyi sıcak karşılamadı.

UYGULAMA MİS SOKAK'TA BAŞLADI
Hemen hemen tüm mekânların kapısına tek sıra halinde masaları çıkarttığı Mis Sokak’ta eski ve yıpranmış binalar belediyenin dış cephede onarım ve boya koşulu ile masalarına kavuştu. Belediyenin belirlediği şekilde binasının rengini ve dış cephesini düzenlemeyenler için ise yasak sürüyor. Kendi binası yeni ve sorunsuz olduğu için belediyenin bir koşul sunmadığını belirten Demir Cafe’nin sahibi, tam da yaz öncesi üç beş masa da olsa yasağın kalkmasının işleri yeniden açacağını söylüyor. Hemen bir iki işletme yandaki Çıngı Cafe’nin sahibi ise binasını belediyenin istediği renkte boyatıyor, dış cepheyi düzenliyor. Mekân sahibi böylece hem belediyenin hem de işletmelerin karşılıklı olarak kazanacağını söylüyor. Binasını boyatan bir başka işletmeci de, kapısından masasına, dış cephede boya rengine kadar tamamen belediyenin istediği şekilde tadilat yaptıklarına dikkat çekiyor. Mis Sokak’ta 1.5 ay önce başlayan ‘masalara özgürlük’ esnafın yüzünü güldürmüş.

AHMET MİSBAH'IN KONUK OLDUĞU KENAN ERÇETİNGÖZ'LE 60 DAKİKA'YI İZLEMEK İÇİN;

1.BÖLÜM
VİDEO

2.BÖLÜM
VİDEO

3.BÖLÜM
VİDEO


İŞTE KENAN ERÇETİNGÖZ’ÜN BEYOĞU İLE İLGİLİ YAZDIĞI KÖŞE YAZILARI:

DUBLİN-BEYOĞLU FARKI

NOMA VE İSTANBUL FARKI

AHMET MİSBAH’IN BAŞI DERTTE!

İÇKİYİ SAKLAMA OPERASYONU

BAŞBAKAN, MİSBAH BAŞKANLA KAVGALIYMIŞ”

AHMET MİSBAH’I ATİYE’YE BEKLİYORUM

Bunlarda ilginizi çekebilir: