KENDİNİZE OLAN GÜVENİNİZİ ARTIRMANIN 6 YOLU

Magazin

KENDİNİZE OLAN GÜVENİNİZİ ARTIRMANIN 6 YOLU Uzun yıllardır kariyer koçluğu yapan Amerika’lı Linda Griffin, “Geçen haftalarda iş dünyası ve hayat koçları için organize edilen bir profesyonel gelişim konferansına katıldım.

Tüm konuşmacılar farklı konulara değindiler ve her birinin konuşma tarzı farklıydı. Kimi powerpoint slidelar kullanırken kim elinde notları bile olmadan konuşmalarını yaptı. Dinleyiciler arasında otururken farkettim ki hepsinin ortak bir özelliği vardı. Her biri kendinden çok emindi ve kendi alanlarında uzmanlar dı. Kendilerine olan güvenleri çok güzel bir mesajı tercüme ediyordu ve dinleyicilerinin ilgisini çekip dikkatlerini toplamalarını sağladı.”

Kendi işinize sahip olduğunuzda, devamlı rakipleriniz arasından sıyrılmanın bir yolunu düşünür durursunuz. Bir çalışan ya da yönetici olarak bugüne kadar yaptığınız işlere ve başarılarınıza CV’nizde nasıl yer verirseniz sizinle aynı tecrübeye sahip diğer kişiler arasında öne çıkmayı başarabileceğinizi düşünürsünüz.

İnanıyorum ki işin sırrı kendinize olan güveniniz ve niteliklerinizle uzmanlığınızın şirketinize ve müşterilerinize kattığı değer.

Kendine güven, doğuştan gelen bir özellik değil. Ama kesinlikle öğrenebileceğiniz bir özellik ve ne kadar pratik yaparsınız, kendinize olan güveniniz okadar artacaktır.

Dünyanın ilk ve en büyük kariyer sitesi Monster’dan daha kendine güvenir olmanız- gözükmeniz-hissetmeniz için 6 öneri:

1- Hangi konularda en iyi olduğunuzu keşfedin ve bunu sermayeniz haline getirin. Kendi mesleğiniz yada yapmakta olduğunuz işinizin bir alanında uzmanlaşmaya karar verin.

2- Uzmanlık alanınızla ilgili bir konu gündeme geldiğinde, yerinizi alın ve fikirlerinizi diğerleriyle paylaşın. Arkanıza yaslanıp diğerlerinin hangi yönü seçeceğini beklemeyin.

3- Fikirlerinizi çekinerek ve özür dileyerek söylemeyin. Dik oturun yada ayakta dik durun ve lafları ağzınızda fazla gevelemeden direkt konuşun.

4- Övgüleri nazikçe kabul edin. Çok çaba ve zaman sarf ederek tamamladığınız projeler hakkında “ Kim olsa yapardı” gibi şeyler söylemeyin.

5- Hatalarınızı kabul edin. Yanlış bir karar aldığınızda, hatanızı kabullenip bundan bir ders çıkarıp hayatınıza devam edin. Kötü şeylerin üzerinde fazla durmayın.

6- Kendinize fazla güvenir gözükmeyin. Eğer stajyerseniz CEO pozisyonuna başvurmanız için biraz daha tecrübe kazanmanız gerekiyor demektir.

Kendinize güvenir gözüktüğünüzde başkalarına da kendine güven konusunda ilham verirsiniz ve başarılı olma yolunda ilerlersiniz.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: