Kıbrıs'ın yıldızı Girne!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin Girne Bölgesi’nin de yönetim merkezi olan kent, adanın en önemli ve en favori tatil beldesidir.

Diğer Haberler

Kıbrıs'ın yıldızı Girne! Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin Girne Bölgesi’nin de yönetim merkezi olan kent, adanın en önemli ve en favori tatil beldesidir. Şehrin güneyinde Beşparmak Dağları, kuzeyinde de Akdeniz bulunmaktadır. Girne’nin adı, Roma kaynaklarında "Corineum" olarak geçmektedir. Şehir Bizans döneminde, Arap korsanlar tarafından birkaç kez yağma edilmiştir. Bazı kaynaklara göre, Girne'nin milattan önce 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş olduğu varsayılmaktadır. Kurucularının buraya bir dağ ismi olan "Kyrenia" ismini verdikleri düşünülmektedir.

Girne , oldukça şirin bir merkeze ve limana sahiptir. Girne limanı, adanın en önemli limanıdır. Günümüzde, restoranların ve barların süslediği liman, Girne'nin başlıca eğlence merkezlerinden biridir.

Girne'de limanı çevreleyen ve orjinal biçimleri bozulmadan kalmış çeşitli yapılar, günümüzde kafe, bar ve restoran olarak hizmet vermektedir.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: