KİLO ALMADAN İÇKİ İÇEBİLİRSİNİZ

Alkollü içkilerin günümüzdeki yeri o kadar büyük bir hal aldı ki, rejim yapanların en çok sorun yaşadığı nokta haline geldi.

Magazin

KİLO ALMADAN İÇKİ İÇEBİLİRSİNİZ Fast food yemeklerine ve gazlı içeceklere hayır demek sorun değil ama içkiye gelince biraz gayret gerekebiliyor. Eğer düşünürseniz, içki içmek için her zaman bir sebep vardır.

“Kankamın doğumgünü bugün!”
“Tatildeyim!”
“Ama bugün Pazartesi!!”

Kaç içki içtiğinizin takibini yapmak zor hele bu kadar coşkulu ve boş bardağınızı doldurmak isteyen insan varken. Çok alkolün sağlığınıza ve belinize zararlı olduğunu zaten biliyoruz, çoğu diyetisyen ve spor hocaları herhangi bir kilo verme programında alkolü tamamen hayatınızdan çıkarmanızı önerir.

Ama bu demek değil ki, sosyal hayatınızı henüz evcil hayvanlarınızla beraber örgü örmekle kısıtlamalısınız. Sosyal olarak içmeye devam edip, kilonuzu korumanın veya kilo vermenin bir yolu var. Unutmayın, alkol belinizin kalınlaşmasına tek sebep değil yine de her yudum sayılıyor.

Peki nedir dengeli içmek? Moderation Management'a ve daha bir sürü sağlıklı alkol tüketimi kaynaklarına göre erkekler için, günde 2 içkiden daha fazlası yok demek!

Çoğu sosyal içici için, bu görev neredeyse tamamlanması imkansız. Bu yüzden, alkolü hayatınızda tutarak sağlıklı olarak kilonuzu korumanın bir yolu var.


Kalori ve Alkol

Alkol, vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışması için gereken hiçbir besin değerine sahip değildir ve bu yüzden boş kaloridir. Karbohidratlardan, yağilardan ve proteinden önce kullanılan ilk kaynaktır, bu da kilo verme sürecini uzatır. Alkolün bir insanın yağ eritmesini %36'ya kadar yavaşlattığı tahmin ediliyor.

Protein ve karbohidratların bir gramı 4 kalori iken, bir gram yağ 9 ve alkol 7 kalori. Besin değeri yüksek ve doyurucu yemeklerden almanız gereken kalorileri alkolden alıyor olduğunuzu kanıtlıyor.

Ayrıca alkol iştahınızı açar. Biliyorsunuz bu duyguyu: Arkadaşlarınızla restauranttasınız, bardaklarınızdan şarap eksilmiyor ve herkes iyi vakit geçiriyor. Hayatınızda daha güzel bir yemek yemediğinizden eminsiniz. Muhakemeniz bulanık ve bir anda yakınınızda olan herşeyi tüketiyorsunuz. Bu durum extra 1,000 kalori almanıza sebep olabilir, şarap hariç.

Ertesi günü nasıl hissettiğinizi de unutmayalım: Susuz kalmışsınızz, hala açsınız ve büyük ihtimalle devam edeceksiniz. Listeye başka bir eksi; bu şekilde spora gidip egzersiz yapmayacaksınız.

Kilo almadan içki içmenin yolu, dengeli içmek

Her kalori eşit değilse de, 100 kalori değerindeki meyve,100 kalorilik kurabiyeye eşit değildir, kilo vermek istiyorsanız kalori alımınızı indirmeniz gerekiyor.

1 pound (454 gr.) yağ yakmak için, günde 500 haftada 3,500 kalori yakmanız gerekiyor. Haydi bunun alkolden bahsederken nasıl göründüğüne bakalım. Sosyal içiciyi ele alalım, Cuma akşamı bara gidip bütün gece boyunca 5 bira tüketiyor. Haftanın ilerleyen günlerinde belki iş arkadaşlarıyla iş çıkışı bara gidiyor ve 3 take rom-kola tüketiyor. 180x5=900 biralar için, 130x3=390 rom-kolalar için, böylece haftada 1,290 sadece içki. Anladığınız üzere kilo vermek isteyenler için diyetinizden alkolü çıkarmak neden tavsiye ediliyor.


Dengeli İçmek

Eğer hala eğlenmek istiyorsanız, her içtiğinizin hesabını tutmanız gerekecek. Mesela, yemek yemek – tahmin ettiğinizden daha iyi bir seçenek. Kendinize söyleyin, düzenli yeme alışkanlıklarınızın yanı sıra, haftada 2 defadan daha fazla asla içki içmeyin – her ne olursa olsun. İçki içtiğiniz günlerde, yiyebildiğiniz kadar temiz yemek yiyin – abur cubur yok, kızarmış yemek yok ve fazla şeker yok. Bu alkolden aldığınız kalori için çektiğiniz vicdan azabını azaltabilir. Bunu yapmak biraz disiplin gerektiriyor, çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi, içki miktarınız arttıkça kilo aldırıcı yemek yeme isteğiniz de artıyor. Ancak, bu önerileri takip ederseniz, ekstra kalori almanız neredeyse imkansız.

1 Meyve sularından uzak durun. Portakal suyu veya vişne suyu yerine, diyet gazlı içeceklerle veya limonla votka için;
2 Normal bira yerine tercih edebildiğiniz zaman light birayı seçin;
3 Bir organizasyona gittiğinizde içki içmeden önce bir saat bekleyin;
4 Gece dışarı çıkmadan sağlıklı ve doyurucu bir yemek yiyin;
5 Eve geldikten sonra buzdolabında olan yemeklerin hepsini yemek istediğiniz zaman, iki bardak su için ve küçük birşeyler atıştırın. Bu sizi tutar.BUNA İÇERİZ!


“Bira göbeğini” görmek zordur, litrelerce bira içmenin yanında; sağlıklı beslenip, haftada 5 gün çalışan bir erkekte. Birçok faktörün karışımından oluşuyor o çok çekici bira göbeğinin oluşması. Sadece alkol değildir belinizi kalınlaştıran.

Unutmayın sadece haftada iki gün deli gibi sarhoş olup ama haftanın geri kalanında salata yemekle alakası yok. Yargınızı kullanın. İçtiğiniz içkilerin sayısını farkında olduktan sonra, o 3,500 kaloriyi nasıl yakacağınızın bulun. Haftada iki gün kuralı, sadece kilo kaybetmek isteyenler için değil, aynı zamanda kilosunu korumak isteyenler veya kilo almak istemeyenler için de geçerli.

Sağlıklı olmaya, düzenli beslenmeye ve sosyal olarak içkilerin keyfini çıkarmanız gerektiğine inanın. Bir sürü sosyal içicinin sağlıklı ve fit bir vücudu olduğu bir gerçektir. Çoğunlukla, dengeli beslenirler. İçki içmenin hayata eğlenceli katkısı olduğunu bilirler, ama bunu kötüye kullanmazlar.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: