Kilo vermeyi zorlaştıran 5 şey!

Yıllar içerisinde kilo almanıza neden olan faktörleri öğrenmeniz, kilo sorunu yaşamamanız için faydalı olacak. İşte 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşlarda kilo vermeyi zorlaştıran başlıca etkenler...

Yaşam

Kilo vermeyi zorlaştıran 5 şey! Herhalde 20’li yaşlarda kilo vermek ile 40’lı yaşlarda kilo vermenin aynı şey olmadığını bir kez daha hatırlatmak zorunda değiliz. Fakat aradaki farkı “metabolizma yavaşlaması” olarak da geçiştiremeyiz.

Karen Ansel, hayatımız boyunca kilo almamızın birçok nedeninin olduğunu söylüyor. Yaşam tarzımız ve vücudumuz sürekli olarak değiştiriyor. Kilo sorunu yaşamamak için, gerek alışkanlıklarımızda gerekse de vücudumuzda meydana gelen değişimleri iyi gözlemlememiz ve belirli tuzaklara düşmememiz gerek.

20’li yaşlar: Kendi yemeğinizi yapmıyorsunuz!

Sorun: 20’li yaşlarınızda ilk kez yemeğinizi kendi başınıza hazırlar ya da satın alırsınız. Yani, bu yaşlarda beslenmenizden tek sorumlu sizsiniz. BetterThanDieting.com’un yaratıcısı Bonnie Taub-Dix, “Restorandayken, tavuğunuzu kızartmak için ne kadar yağ kullanıldığına, salatanıza ne kadar sos konulduğuna ya da porsiyon miktarına müdahale edemezsiniz.” diyor.

Çözüm: Olaya olabildiğince müdahil olun. Sosu, salatanın yanına isteyin. Tabağınızı arkadaşlarınızla paylaşın ya da yarısını sonra yemek üzere saklayın. Öğle yemeğinde büyük ve protein dolu salatalar tercih edin. Beslenmenize çok dikkat edin. Bu sayede zamandan, paradan ve kaloriden kar edersiniz.

30’lu yaşlar: Yorgunsunuz!

Sorun: İş ile aile hayatı arasında gidip gelirken, muhtemelen yeterince uyuyamazsınız. Tıpkı sarhoşluk gibi, yorgunluk da beslenmeniz üzerinde olumsuz etki yaratacaktır.

Çözüm: ake En az 7 saat uyumak, birinci önceliğiniz olsun. Uykusuz kaldığınız zamanlarda da beslenmenizin kontrolünü sağlamaya çalışın. Hafta boyunca ne yiyeceğinize önceden karar verin ve pazar günleri mutfağınıza sağlıklı besinler depolayın. Sabah kahvaltı yapmaya üşeniyorsanız, geceden hazırlayıp buzdolabına koyduğunuz smoothieleri tüketin.

30’lu yaşlar: Öğün atlıyorsunuz!

Sorun: Zayıflamak uğruna az yemeye çalışmak işe yaramayacaktır. Vücudunuzun belirli bir kalori miktarına ihtiyacı var. Az yiyerek, açlık hormonlarınızın zıvanadan çıkmasına yardımcı olmayın. Zira gün içerisinde az yediğinizde, bunun bedelini gece atıştırmaları ile ödeyeceğiniz kesin.

Çözüm: Her gün 3 öğün tüketmeyi ve atıştırma yapmayı hedefleyin. Gece atıştırmalarından da kurtulmuş olacaksınız. Her yemeğinizde sağlıklı yağlar ve protein bulunsun. Bunlar, tok kalmanızı sağlayacaktır.

40’lı yaşlar: Kas kütlesi kaybediyorsunuz!

Sorun: Her erkek 40’lı yaşlarla birlikte kas kütlesi kaybetmeye başlar. Kaslarınız, metabolizmanızın düzgün işlemesini sağlar ve kalori yakar. Kas kütleniz azaldığınızda ise aynı miktarlarda kalori tüketmenize rağmen kilo almaya başlarsınız.

Çözüm: Karbonhidrat ve yağların aksine protein, kaslarınızda depolanır. Çoğumuz kahvaltıda ya da öğle yemeğinde yeterli miktarda protein tüketmeyi atlıyoruz. Buna bağlı olarak da hem kas kütlesi kaybı hem de metabolizmada yavaşlama oluşuyor. Bu yaşlarda her öğününüzde protein tüketmeye (öğün başına 30 gram) çalışın.

40’lı yaşlar: Göbeğiniz var!

Sorun: Hayatınız boyunca karnınız dümdüz olsa bile, 40’lı yaşlar ile birlikte bu bölgede işler değişmeye başlıyor.

Çözüm: Journal of Nutrition‘da yer alan bir çalışmaya göre, vücut ağırlığındaki her bir kilogram başına 1-1.5 gram protein tüketen insanların kilolarının ve bel ölçülerinin daha az olduğu belirtiliyor. Fakat her protein aynı değil. Yağlı çizburgerlerden ziyade yağsız protein kaynaklarına yönelin.

Kaynak:menshealth.com.tr

Bunlarda ilginizi çekebilir: