Kışın kapalı kalmaktan havasız kalan evler için...

Lavanta çayı insan ruhunu dinginleştiren ve insanı sakinleştiren, tatlı bir uyku çekebilmenize vesile bir kış içeceğidir. Lavanta kokulu sabunlar ve deterjanlar size daima ferahlık hissi verir. Çamaşırlarınızın arasına yerleştirdiğiniz lavanta keseleri kokladıkça rahatlamanızı sağlar. Duş jelleri ile yıkandığınızda yenilendiğinizi ve tazelendiğinizi hissedersiniz. Öyle büyüleyici bir etki yaratan kokudur lavanta. Ancak dozu çok iyi ayarlanmalıdır çünkü çok fazlası ve ağırı sizi bayıltacak gibi de bunaltabilir.

Kadın

Kışın kapalı kalmaktan havasız kalan evler için... Kışın en büyük sıkıntılarından birinden bahsedeceğim şimdi. Kapalı ev kokusu… Pencerelerin daha az açılması, havanın soğuması ile balkon kapılarının sıkıca kapatılması sonucu ev oksijeni azaldıkça farklı bir koku üretmeye başlar. Evin içerisinde olanlar bu kokuyu fark etmezler ama dışarıdan gelen kişilerin burnuna ilk bu koku gelir. Ve genellikle şunu duyarız. “İçerisi çok havasız.”

Üşümekten korktuğumuz ve ısıttığımızın evin sıcağı kaçmasın diye korkarak açtığımız pencereler bu havalandırmaya yeterli gelmez. Bunun için size bir önerimiz var.

Evde bir tencere ya da bir kapta iki ya da üç bardak su kaynatın. Kaynattığınız bu suyun içerisine bir avuç lavanta çiçeği ekleyin. Ve bu kaynamayı bir süre orada kendi haline altını kısarak bırakın. Buharlaşan suyun üzerinden yayılan koku evin havasını değiştirmekle kalmayacak mikropları da kıracaktır. Ve bu sayede eviniz de misler gibi olacaktır. Haftada bir ya da iki kez yaptığınızda bu işi çok sevdiğinizi fark edeceksiniz. Çünkü güzel kokuları herkes sever.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: