Kıyafette kaliteyi nasıl ayırt edebiliriz?

Bir kıyafetin kaliteli olduğunu gösteren püf noktaları biliyor musunuz? İşte detaylar...

Kadın

Kıyafette kaliteyi nasıl ayırt edebiliriz? Pek çok kişi, kıyafetlerin kalitesinin pahalılığına göre olduğunu düşünür. Ancak bir kıyafetin kaliteli olması sadece yüksek fiyatlı olmasıyla ölçülmez. Özellikle materyal ve işçilik olarak çok düşük kalitedeki ürünlerin bile marka isimleri altında yüksek fiyatlara satıldığına sıklıkla şahit olmuşsunuzdur. Aldığınız ürün kalitesizse kısa zamanda renk solması, yırtılma, kullanışsızlık gibi birçok soruna neden olacaktır. Peki kaliteli ürünü nasıl anlayabiliriz?

Sağlam dikişler

Bir kıyafeti satın almadan önce giysinin dikişlerini çözülme, gevşeklik, kopma ve diğer kusurlar açısından inceleyin. Daha sonra, dikişin sağlamlığını anlayabilmek için bir dikişin her iki tarafındaki kumaşı hafifçe çekerek test edin. Eğer hafif bir çekmeyle dahi gevşeme ya da kopma oluyorsa bu, kıyafeti uzun süre kullanamayacağınızın bir işaretidir.

Doğal kumaşlar

Sentetik kumaşlar uzun sureli kullanım için elverişsizdir ve genellikle kuru temizleme gibi özel ve maddi açıdan külfetli bakım yöntemlerini gerektirirler. Akıllı alışverişin ilk kuralı sizden ekstra özen beklemeyecek dayanıklı, doğal kumaşları tercih etmektir.

Yedek düğmeler

Bir kıyafetin yedek düğmeleriyle birlikte satılıyor olması, birkaç küçük onarım gerektirecek kadar uzun kullanılmasının beklediğinin bir işaretidir. Böylece uzun süre kullanmanız beklenen bu kıyafeti onarmak için ihtiyacınız olan her şey onunla birlikte size verilir. Bu nedenle satın aldığınız kıyafetlerde bu özelliğin olmasına dikkat edin.

Metal fermuarlar

Plastik fermuarlar metal fermuarlara oranla daha zor kapanıp açılırlar. Ayrıca yıkama sonrası çok çabuk şekil değiştirerek kullanılmaz hale gelmeye yatkındırlar. Bu nedenle her zaman metal fermuarlı kıyafetler tercih edin.

Düzgün kalıp

Maliyetlerini daha ucuza getirmek isteyen markalar, bir giysi üretmek için mümkün olduğunca az kumaş kullanarak para tasarrufu yapmaya çalışırlar. Bu da genellikle çok kısa kol ve paça boylarına, kıyafetin omuzlara iyi oturmamasına ya da rahatsızlık verici kısa dikişlere ve kıyafetin vücuda tam oturmamasına neden olur. Bu nedenle satın alacağınız kıyafetleri denerken kıyafetin kalıplarına ve vücudunuza iyi oturup oturmadığına dikkat edin.

Bunlarda ilginizi çekebilir: