Kızkumu kaybolmasın

Muğla'nın Marmaris İlçesi Orhaniye Köyü’ndeki, deniz üzerinde yürünüyor hissi veren dünyaca ünlü 550 metre uzunluğundaki Kızkumu, bu yıl da yerli ve yabancı turistlerin gözdesi oldu. Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, Kızkumu’nu günde ortalama 2 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, korunması için yeterli önlemlerin alınmamasından yakındı.

Diğer Haberler

Kızkumu kaybolmasın Marmaris’e 30 kilometre uzaklıktaki Kızkumu bu yıl da tatillerini bölgede geçiren yerli ve yabancı turistlerin görmeden gitmedikleri güzelliklerin arasında yer aldı. Kızkumu doğayla iç içe olmak, deniz üzerinde yürüyormuş hissini tatmak isteyenlerin akınına uğradı. Çok sayıda yerli ve yabancı turist, aynı anda denizin içinde uzanan kırmızı, iri taneli kumların oluşturduğu doğal yolda yürümenin keyfini yaşadı.


Ancak, hemen her gün aynı manzarının oluşması, yıllardır Kızkumu’nun koruma altına alınması için uğraş veren Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan’ı üzdü.


Orhaniye Köyü, Körfeziçi ve Bük Mevkii’nin 2’nci derece SİT ve özel çevre koruma alanı içinde kaldığını hatırlatan Ersan şunları söyledi:


“Turistlerin Kızkumu’na olan ilgisi tabi ki sevindirici. Ancak Kızkumu’nun korunması için gerekli önlemler alınmalı. Öncelikle denizin oksijeninin önünü kesen iskeleler yıkılmalı. İskeleler Kızkumu’nun, dalgalarla gelen kumlarla beslenmesine engel oluyor. Ayrıca konulacak turnikeyle, en fazla 50 turistin aynı anda Kızkumu üzerinde yürümesi sağlanmalı. Her geçen gün Denizkumu ve bölgenin aleyhine işliyor.”
Mustafa SARIİPEK/ MARMARİS, (Muğla) (DHA)

Bunlarda ilginizi çekebilir: