KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINIZ: ALKOL

Magazin

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINIZ: ALKOL İçki içmek insanı sosyalleştirir, eğlendirir ve kimi yerlerde sosyalleşmenin bir parçası olarak görülür.

Ancak sık ve çok içki tükettiğinizde en sonunda vücudunuza zarar vereceğinizi unutmayın.

Çok fazla içki tüketmek aynı zamanda kazaların, düşük performanslı insan gücünün, ilişki problemlerinin ve suçların birçoğunun sebebidir. Alkolle ne yaparsanız yapın ancak alkol aldıktan sonra aracınızı kullanmayın.

Erkekler için önerilen miktar günde 3-4 bardaktır. Diğer bir tabirle:
Sıradan ya da yumuşak bira içeren bir galonun sekizde birinin yarısı Küçük bir şişe şarap Bir cin

Çok fazla alkol tüketmek aşağıdakilere sebep olabilir:

Çarpıntı ve kalp krizlerine neden olan yüksek kan basıncı
sindirim güçlüğü ve mide ülseri
obezite
kilo kaybı ve kötü beslenme
depresyon
sinir hasarı
geçici hafıza kaybı

Kendinize iyi bakın ister ekstra kuvvetli ister yumuşak bira olsun, her ikisi de dört birim alkol içermektedir. Herhangi bir şarap ise iki birim alkol barındırmaktadır.

Alkol içeriğini hesaplamak için, içeceğin hacminin ve sertlik derecesinin bilinmesi gerekir (bir galonun sekizde biri 568ml'dir). Bu yüzde alkol hacmi olarak bilinir (ABV), aynı zamanda alkol miktarının bir ispatı olarak da söz edilir. Bir içkiyi tüketmeden önce, mililitre cinsinden belirlediğiniz sıvının hacmini yüzde ABV ile toplayın, daha sonra çıkan sonucu 1,000'e bölün.

Eğer aşağıdaki sorulardan iki ya da daha fazlasına vereceğiniz yanıt evet ise, alkolle ilişkili bir probleminiz var demektir ve en kısa zamanda bir doktorla ya da uzman bir alkol servisi ile görüşmenizde fayda vardır:

İçkiyi bırakmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü?

İnsanlar içki tükettiğiniz için sizi eleştiriyor mu?

İçki içtiğiniz için hiç suçluluk duydunuz mu?

Şimdiye kadar sabah kalktığınız zaman ilk yaptığınız şey sinirlerinizi yatıştırmak ya da akşamdan kalmışlığınızı üzerinizden atmak için içki içmek oldu mu?
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: