'Kötü Kedi Şerafettin'in 10 yıllık yapım hikayesi!

5 Şubat’ta seyirciyle buluşmaya hazırlanan “Kötü Kedi Şerafettin” sadece 2016’nın en çok merak edilen filmlerinden biri değil, aynı zamanda Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kaliteli animasyon filmi olarak geliyor.

Kültür-Sanat

'Kötü Kedi Şerafettin'in 10 yıllık yapım hikayesi! Bülent Üstün’ün kült çizgi kahramanı “Kötü Kedi Şerafettin”in mürekkepten beyazperdeye uzanan yolculuğu 2006 yılında, öykü ve karakter haklarının alınmasıyla başladı. Tüm zamanların en arıza kedisinin yaratıcısı Bülent Üstün, 2011-2012 yılları arasında yönetmenler Mehmet Kurtuluş ve Ayşe Ünal’la birlikte filmin senaryosunun ilk halini ortaya çıkardı. 2013 yılında Levent Kazak önce danışman sonra senarist olarak “Kötü Kedi Şerafettin” ekibinin bir parçası oldu.

Bu Animasyon Filmi Çocuklar için Değil!

Storyboard aşamasında 5 çizer 70.000’in üzerinde kare çizdi. Kurgu bu çizimlerle başladı. Aynı anda, karakterlerin 3 boyutlu dünyaya uyarlanma süreçleri başladı. Karakterlerin duyguları yansıtacak kabiliyette olmasına bilhassa önem verildiğinden, özel kas ve iskelet sistemleri hazırlandı. Sanat tasarımı ekibi ise, binlerce Cihangir fotoğrafından ve çizgi romanın görsel evreninden stilize bir İstanbul yaratmakla meşguldü.


Duygu Başara’nın cast direktörlüğünde bir araya gelen yıldız oyuncu kadrosuyla, uzun süren okuma provalarının ardından 5 aya yayılan dublaj maratonu başladı.

“Kötü Kedi Şerafettin” Berlin Film Festivali bünyesindeki markette uluslararası ilgiyi üstüne çekti ve dünyanın en büyük animasyon festivallerinden biri olan Annecy'de ‘Yapımı Devam Eden Filmler’ kategorisindeki yarışmaya, Rio ve Buz Devri filmlerine de imza atmış olan Blue Sky Stüdyoları’nın son çalışması Snoopy ve Charlie Brown Peanuts Filmi gibi yapımlarla birlikte seçildi. Bunun devamında da Cannes Film Pazarı ve Amerikan Film Pazarı gibi büyük film pazarlarında “Kötü Kedi Şerafettin”in uluslararası satışı gerçekleştirildi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: