'KRİZ DİZİLERİ ÇOK ETKİLEDİ'

Senarist ve yönetmen Gani Müjde, sinema sektörünün çeşitli sorunları bulunduğunu ve küresel ekonomik krizin de bunu katmerleştirdiğini belirterek, ''Fakir bir ülkede sinema yapmak kolay değil'' dedi.

Magazin

'KRİZ DİZİLERİ ÇOK ETKİLEDİ' Gani Müjde, ''Çiçeği Burnunda Karikatürcüler Mizah Festivali'' dolayısıyla geldiği Adana'da, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldiklerini hatırlatarak, sinema sektörünün sorunlarını anlattıklarını belirtti.

Türkiye'de yapılan filmlerin maliyetlerinin karşılanmasında bile zorluk çekildiğini vurgulayan Müjde, şunları söyledi:

''Sinema sektöründe çeşitli sorun var. Ama esas problem Türkiye'nin gelirinin az olması. Fakir bir ülkede sinema yapmak kolay değil. ABD'de film yapmak daha kolay, çünkü nüfus kalabalık ve sinema salonu sayısı çok. Böyle olunca filmin maliyeti çıkartılabiliyor. Ülkemizde ise maliyeti karşılamak için 1 milyon izleyici barajını geçmek lazım. Bu her filmde başarılamıyor ve zarar ediliyor. Üstelik vergi ödemek durumunda kalınması da ayrı bir yük getiriyor.''

Müjde, film çekmek isteyenlerin çeşitli yasaklar ve engellerle karşılaştıklarını ileri sürerek, ''Kamerayı nereye koysak para istiyorlar. Belediyeler işi ranta çevirdi. Vatandaşlar da bunu artık bir kazanç kapısı görüp, sahip oldukları mekanları çok pahalıya kiraya veriyor'' diye konuştu.


''KRİZ DİZİLERİ ÇOK ETKİLEDİ''
Gani Müjde, küresel mali krizden dizilerin de olumsuz etkileneceğini kaydederek, reklam gelirleri azalan televizyon kanallarının ''tasarruf gerekçesi'' ile sayı azaltmaya gideceklerini belirtti.

Sektörde yaşanacak daralma nedeniyle oyuncuların ücretlerinin de düşeceğine dikkati çeken Müjde, şöyle konuştu:

''Kriz nedeniyle ünlü oyuncuların bile ücretleri düşecek. Bu durum yeni oyuncuların fırsat olanağını da ortadan kaldıracak. Yapımcılar aynı paraya tanınmış kişiyi oynatırım diye düşünecek ve bu yeni yeteneklere olumsuz yansıyacak.''
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: