Kulağa zarar veren alışkanlıklar nelerdir?

Günlük hayatımızda alışkanlık haline getirdiğimiz bazı şeyler kulak sağlığını olumsuz yönde etkiliyor...

Yaşam

Kulağa zarar veren alışkanlıklar nelerdir? Günlük hayatımızda farkında olmadan kulağımıza pek çok alışkanlığımız yüzünden zarar verebiliyoruz. Peki nedir bu alışkanlıklar? Bir göz atalım.

YÜKSEK SESLE DİNLENEN MÜZİKLER
Çoğumuz müzik dinlemeye bayılır, bunu yaparken yüksek veya kısık sese dikkat etmeden sürdürürüz. Ancak yüksek ses kulaklara her zaman zarar verir. Yüksek sesle müzik dinlemek, kulak korumasız silah atışı yapmak, yüksek sesli ortamlarda çalışmak, yüksek sesli patlamalara maruz kalmak veya yüksek sesle eğlence merkezi gibi ortamlarda çalışmak işitmeye büyük ölçekte zarar verir ve kulakta çınlamaya neden olabilir. Öyle ki işitme kaybına kadar gidebilen bu durum, yüksek sese maruz kalma derecesi ve süresine bağlı olarak kalıcı veya geçici olabilir.

KULAK TEMİZLEME ÇUBUKLARI
Kulak temizleme çubuklarının sağlığa zararlı olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Kulak çöpleri, kulak kirinin kulak kanalında tıkanmasına neden olarak kulağa zarar verir. Normalde kulak kiri kendini kulak dışına doğru atmaya meyillidir. Çubuklar, kendi kendini temizleyen bu sistemi bir nevi bozmuş olur.

HER KULAK DAMLASI YARARLI DEĞİL!
Her kulak damlası kulak için yararlı değildir. Örneği Gentamisin etken maddesi taşıyan kulak damlaları kulak için zararlı etkiye sahiptir. Bu nedenle kulak damlalarını rastgele ve bilinçsizce kullanılması kulağı zarar verir.

CEP TELEFONU KONUŞMALARINA DİKKAT!
Cep telefonun yaydığı radyasyon ve elektromanyetik dalga yayarak kulağa zarar verebilir. Eğer cep telefonu ile çok fazla konuşmak zorundaysanız kulaklık kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Yine bu çok uzun süre konuşmamakta yarar vardır. Çünkü bunlar başa yakın pozisyonda tutulduğunda patlarsa kafaya zarar vererek hayati risk taşır.

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE İLAÇ KULLANIMI
Sigara kullanımı, vücudun her noktasına zararlı olduğu gibi kulak için de zararlı bir etkendir. Zamanla kan damarlarında bozulmaya neden olarak, kan akımını bozar. Sigara özellikle küçük kılcal damarları etkileyerek kan akımını engeller. Bu kılcal damarlar kulağımızın kan akımının sağlar kan akımının bozulması işitme kaybı ile neticelenir.

PİERCİNGLERİN GÜZEL GÖRÜNMESİNİN AKSİNE...
Piercing hijyenik şartlar sağlanmadan yapılırsa kulak kıkırdağında erime meydana gelerek kulak şeklinin bozulmasına neden olabilir. Kulak kıkırdağına yapılacak delme işlemlerinin doktor kontrolünde yapılması gerektiğini unutmayınız. Kulağa takılan küpelere de çok dikkat edilmesi gerekir. Sahte küpeler kulakta alerjik reaksiyon yaparak kaşınmasına ve kulağın şişerek enfeksiyon oluşturmasına neden olabilir.

BAŞ DÖNMESİ BELİRTİLERİ OLABİLİR!
Kulak, işitme özelliğinin yanı sıra denge kurmada da önemli bir rol oynar. Baş dönmesi, kulakta çınlama, basınç artışı ve kulakta tıkanma hissi iç kulaktaki denge sisteminin etkilendiğini gösterir bu belirtilerin hafife alınması zamanla işitme organının da zarar görmesine neden olabilir. Denge sistemini etkileyen nedenler duymanın da etkilenebileceğinin göstergesidir. Bu nedenle baş dönmesi hastalarında kulağın da önemli bir rol oynadığını es geçmeyin.

Fazla stres vücudu yoruyor!

Fazla stres vücudu yoruyor!

Bunlarda ilginizi çekebilir: