KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Kurban Bayramı’nda yanlış ve bilinçsiz kurban kesimlerini önlemek için kampanya başlatıldı, Sağlık Bakanlığı ve uzmanlar beslenme uyarısı yaptı.

Magazin

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN Türkiye Deri Vakfı, Kurban Bayramı’nda yanlış ve bilinçsiz kesimin önüne geçmek için kampanya başlattı. Televizyonlarda yayınlanacak kampanya filminde yanlış kesimin ekonomik kaybına dikkat çekilyor. Klipte, tiyatro sanatçısı Levent Kırca da rol alıyor.

Türkiye’de Kurban Bayramı’nda her yıl yaklaşık 25 milyon hayvan kesimi yapılıyor. Kesimlerden elde edilen derinin değeri 50 milyon YTL’yi aşıyor ama her yıl bu oranın en az 10 milyon YTL’si yanlış ve bilinçsiz kesim nedeniyle çöpe gidiyor. Türkiye Deri Vakfı, bunun önüne geçmek için bir kampanya başlattı. Tiyatro sanatçısı Levent Kırca’nın da destek verdiği kampanya “Siz sevap kazanırken Türkiye ekonomisi kaybetmesin” sloganıyla vatandaşlara sesleniyor.

Vakıf, kurban kesiminde dikkat edilmesi gereken unsurları şöyle sıralıyor:
Deri tulum halinde kesiksiz olarak çıkarılmalı.
En erken 1 saat, en geç 6 saat içinde koyun derileri için 2, sığır derileri için 6 kilo tuz deriye iyice yayılmalı.
Bağırsaklar temizlenip tuzlanmalı ve plastik bir torbada saklanmalı.
Deri ve bağırsaklar teslim edilene kadar serin ve gölge bir yerde saklanmalı.

KURBAN ETİ NASIL TÜKETİLMELİ?
Peki kurban eti nasıl tüketilmeli ve hangi koşullarda saklamalı? İşte Sağlık Bakanlığı ve uzmanların önerileri.

Beslenme ve diyet uzmanı Müge Öztuna şu önerileri getiriyor:

“Kurban etinin kesildikten hemen sonra tüketilmesini önermiyoruz. Sindirim sistemi için son derece sakıncalı. Mikroorganizmaları barındırmaması için hayvan kesildikten sonra kanının iyice akıtlması gerekiyor. 5-6 saat 15-18 derece ısıda bekletilmesi gerekiyor. Kavurma ve kızartma yöntemlerini önermiyoruz. Bu yöntemlerle etin bünyesine yapı doğrudan çekmiş oluyorsunuz. Izgarada veya haşlanmış olarak tüketmek gerekiyor.”

Bilinçsizce kesilen ve saklanan etler tüberküloz, tenya, salmonellla gibi bulaşıcı hastalıklara sebep olabiliyor. Izgara veya haşlayarak pişirme, ette paraziti büyük ölçüde engelliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın da kurban bayramında et tüketimi konusunda uyarıları var.

Et, sebze ile pişirilmeli veya etin yanında sebze de tüketilmeli.
Çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma, kanserojen madde oluşumuna neden olduğu için tehlikeli.
Kurban etleri, büyük parçalar halinde değil, birer yemeklik saklanmalı.

OTOYOL VE KÖPRÜLER ÜCRETSİZ
Kurban Bayramı’nda otoyol ve Boğaz köprülerinden ücretsiz geçilecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 4 günlük bayram süresince belediye otobüslerinin ücretsiz olacağını duyurdu. İstanbul’da ise vatandaşlar belediyeye ait toplu taşıma araçlarını yüzde 50 indirimli kullanabilecek.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: