Kurbanlık alacaklar dikkat!

Prof. Dr. Haki Kara, kurbanlık alacak vatandaşları uyardı.

Yaşam

Kurbanlık alacaklar dikkat! Hayvanlardan insanlara bulaşan 750 hastalık olduğunu kaydeden Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haki Kara, “İçeride olumsuz bir kitle veya alışık oldukları et kalitesinin dışında bir olgu görenler, etin tüketilip tüketilmemesi konusunda mutlaka veteriner hekime danışmaları gerekir” dedi.

“Muayene yapılmalı”

Kurban alımında vatandaşların hayvanların genel görünümlerine ve teknik olarak bir takım değerlerine bakması gerektiğini kaydeden Kara, “Genel görünümlerinde bakıldıklarında hayvanların gürbüz, tüylerinin parlak, ağız, burun ve gözde olumsuz kötü kokulu bir akıntının olmaması, vücudun herhangi bir yerinde kanama, ayaklarda kırık gibi olguların olmaması, yani düzgün yürüyebilir olması, gözle görüldüğünde albenisi olan bir tercih yapmalarında fayda vardır. Hayvanlarda kulak küpe numaralarının bulunması, pasaport diye tabir edilen belgelerin mutlaka olması, bunların sorgulanması gerekir. Vatandaşlarımız kestiği hayvanın geçmişte ne kadar sağlıklı bir şekilde yetiştirildiğini, aşılama programlarına ne kadar uyulduğuna bakılması gerekir. Yine eğer dişi hayvan tercih edilecekse gebelik muayenelerinin mutlaka yapılması lazım” şeklinde konuştu.

Hayvanlardan insanlara bulaşabilenyüzlerce hastalık türü bulunduğunu da ifade eden Prof. Dr. Kara her etin yenmemesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti.

“Vatandaşların tedirgin olmasına gerek yoktur. Hayvanların kesimlerinin mezbahanelerde, modern kesimhanelerde yapılmasını öneriyoruz. Orada deneyimli veteriner arkadaşlarımız görev yapıyor, herhangi bir olumsuzluk çıktığında onlar müdahale edebilecek, insanlar için risk taşıyabilecek faktörleri eleyebilecek donanımlara sahipler. Bireysel kesimlerde içeride olumsuz bir kitle, kötü koku, alışık oldukları et kalitesinin ya da renginin dışında bir olgu gördüklerinde mutlaka kesimhaneler, belediyelerin tanzim ettiği alanlarda görevli veteriner hekimler veya da mutlaka Tarım İl Müdürlüklerine başvurmak suretiyle bu etin insan sağlığı için ne kadar risk olduğunu, tüketilip, tüketilemeyeceği konusunda bilgi alabilirler.”
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: