Kuru cilt bakımında nelere dikkat edilmeli?

Mevsim geçişlerini yaşadığımız şu günlerde cilt bakımı da oldukça önemli. Peki, kuru cilt bakımında nelere dikkat edilmesi gerekir? İşte detaylar...

Kadın

Kuru cilt bakımında nelere dikkat edilmeli? Kuru cilt, belki de bakımı en zor cilt tipidir. Kuru bir cildiniz varsa, pul pul dökülüyorsa ve dokunduğunuzda cildinizin sertliğinden rahatsızsanız önerilerimize bir göz atın.

Cildinizi güneşten koruyun
UV ışınları her cilt tipi için tehlikelidir ancak özellikle kuru cilt tipleri için tehlikelidir. Kuru bir cilde sahipseniz güneş koruyucu sürmeden güneşe çıkmayın, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmamaya özen gösterin.

Nemlendirmeyi ihmal etmeyin
Kuru bir cilde sahipseniz mutlaka gün içinde, aklınıza geldikçe nemlendirmelisiniz. Özellikle gece yatmadan önce nemlendirici sürerseniz sabah daha taze bir ciltle uyanabilirsiniz. Cilt tipinize uygun vücut yağları da yine kuru cilde karşı etkili bir yöntemdir.

Su sıcaklığını iyi ayarlayın
Cilt fazla sıcağa veya fazla soğuğa maruz kaldığında transepidermal su kaybı artar ve cilt daha fazla kurur. Bu nedenle duş alırken su sıcaklığını iyi ayarlamanız gerekiyor. Soğuk su kan dolaşımını arttıracağı için her zaman daha iyi bir tercihtir.

Sıvı alın
Cilt kuruluğunuzun sebebi yeterince su almamanız olabilir. Bunun önüne geçmek için günde en az 2 litre su içmeli ve bununla birlikte diğer içeceklerle de sıvı alımınızı desteklemeniz gerekiyor. (Kaynak: milliyet.com.tr)

Bunlarda ilginizi çekebilir: