LA BRISE MUTFAĞINDA ESEN HÜNAL TADI

Asmalımescit'de yemekleri ve ambiyansıyla bir Paris rüzgarı estiren La Brise'in mutfak şefi Esen Hünal 'Ailece Brasserie işletmek çok keyifli' diyor.

Magazin

LA BRISE MUTFAĞINDA ESEN HÜNAL TADI Genç, başarılı, güzel, gözleri pırıl pırıl bir mutfak şefi karşımda, hem de bayan! Türkiye'de maalesef yabancı şefler bu kadar ön plandayken hem mutfak şefi olmak, hem de bayan olmak... Gerçekten çok zor gibi gözükse de Esen Hünal ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan sonra bir kez daha anladım ki, işini sevmek, işinin mutfağından gelmek en önemlisi. Gerisi geliyor zaten. Henüz 24 yaşında olan Esen küçük yaşlardan beri bu aşkla büyümüş. Bugün bu genç yaşında da, kendinden emin ve başarılı olarak yükselmeye devam ediyor.

Asmalımescit'de Hünal ailesinin yemek sanatlarını birleştirdiği, içine heyecanlarını ve sevgilerini kattıkları La Brise'in sevimli, sıcak ambiyansında Esen Hünal ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik...


Mutfakla ilişkiniz yemek yapmaya merakınız kaç yaşında ve nasıl başladı?

Mutfakla olan ilişkim babamlar 1990'larda The North Shield Pubs'ları ilk açtıkları zaman başladı ama ortaokul ve liseden beri mutfağa olan ilgim, merakım devam ediyor. Mutfağa ilk girişim çok küçük yaşlarda diyebiliriz.


Peki mutfak şefi olmaya nasıl karar verdiniz?

Bu işin içinde büyüdüm o nedenle de hep mutfağa karşı bir ilgim vardı. Yemek yapmaktan küçük yaşlardan beri keyif alıyordum. Bir yerden işin içine girmem gerekiyordu. İşin işletme kısmında kalacakken, sırf işletme kısmında kalmak istemedim. Mutfak eğitimi de görmeye karar verdim. Ve bir kere de işin mutfağından bu zevki alınca, bir daha işin içinden çıkamadım zaten...


Anneniz babanız İngiliz pub'cı iken, siz nasıl Fransız brasserie tercih ettiniz, bu kararı nasıl verdiniz?

Şuan yenilerle beraber tam on altı tane The North Shield var. Türkiye’de özellikle de İstanbul'da yeterince İngiliz pub ve İngiliz kültürünü bir yere getirdiğimize inanıyoruz. Doğal olarak, İstanbul'da Fransız restaurant ve brasserie eksikliğine inandığımız için ben de böyle bir yer açmaya karar verdim. İyiki de bu kararı vermişim!


Ailece bir brasserie işletmek nasıl bir duygu?

Çok keyifli... Zaten bence kesinlikle ailece yapılması gereken hatta tam ailece yapılabilecek bir iş...


Mesleğinizde daha çok erkeklerin egemen olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet düşünüyorum. Bunun da tamamen kadınların biraz daha duygusal olmasına bağlıyorum. Ama şu da var ki, dünyada birçok başarılı kadın şef var.


Türkiye'deki şefler genellikle yabancı şeflerin kendilerine göre daha ön planda olduğunu düşünüyorlar. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Türkiye'de de oldukça yetenekli şefler var. Böyle bir şey söylemek haksızlık olur. Bence aradaki en büyük fark yurtdışındaki şefler Türkiye'deki şeflere göre daha şanslı. Onlara daha fazla bir şeyler yapabilme, yeni bir şeyler yaratabilme fırsatı doğuyor. Bu şekilde de doğal olarak daha fazla ön plana çıkıyorlar. Kendilerini geliştirme fırsatı daha çok veriliyor. Doğal olarak da bizim onların yerine gelebilmemiz için çok daha fazla efor sarf etmemiz gerekiyor.


Türkiye'de başarılı bayan şeflerden kimleri örnek verebilirsiniz?

Esra Moreish şuan aklıma gelen ilk isim... Kendisini gerçekten çok başarılı buluyorum. Ama tabii daha birçok başarılı bayan şef var.


Baba kız ilişkiniz mutfakta nasıldır? Babanız arada 'Şu şöyle olsa daha iyi olur' gibi yorumlarda bulunup sizin işinize karışır mı?

Yok babam hiç karışmaz. Hatta annem daha çok karışır diyebilirim. Onun da sebebi işin içinde olmayı çok seviyor. Çok fazla heyecan duyuyor.


Mesela nelere çok karışır? Beğendiği tadlar hakkında 'Süper olmuş!' gibi yorumlar yapar mı?

Aslında annem yemeklere karışmaktan çok servis esnasında panik yaşar ve yaşatır. '20 numaranın yemekleri çıktı mı?', '5 numaranın yemeği gitti mi?' gibi masalarla ilgili streslere sokuyor bizi ama tabii bu da bence işin eğlenceli kısmı zaten.


Ailece bir iş yapmanın keyfi, heyecanı da bu olsa gerek...

Evet gerçekten de öyle…


İlk defa yaptığınız bir yemeği ilk olarak kime tattırırsınız?

Babam ve anneme.


O zaman en çok anne ve babanızın damak zevkine güveniyorsunuz?

Kesinlikle evet!


Arkadaşlarınıza yemek yapmayı sever misiniz?

Evet, hatta sürekli davet ederim.


Arkadaşlarınız en çok hangi yemeğinizi tercih eder? 'Esen sana geliyoruz haydi bize şu yemeği yap' dedikleri yemek nedir?

Aslında onlara sormak lazım en çok hangi yemeğimi sevdiklerini ama steak tartar diyebiliriz.


Tatlı olarak özel bir tercih var mı?

Milföy. Özellikle kız arkadaşlarımın tercihi…


Peki, sizin en severek yaptığınız yemek ya da tatlı?

Aslında ben çok tatlıcı değilim. Tatlı yapmayı da seviyorum ama et üzerine bir şeyler yapmayı tercih ediyorum.


Yemeklerinizin olmazsa olmazı nedir?

Tereyağı. Asla vazgeçmem!


Sizin özellikle yemek yemeyi tercih ettiğiniz ya da takip ettiğiniz yerler var mı?

İstanbul'da Mikla, Moreish, 8 İstanbul, Sunset ve Ece Aksoy9..


La Brise mönüsünden gelen misafirlere 'Mutlaka denemelisin!' dediğiniz spesiyaliniz nedir?

ŞatoBiryan, başlangıçlardan soğan çorbası ve tavuk ciğer pate, tatlılardan da milföy kesinlikle tavsiye ediyorum.


Bildiğim kadarıyla La Brise butik bir restaurant ve zincir oluşturmayı düşünmüyorsunuz... Peki, gelecekteki projeleriniz neler?

Evet aynen öyle. Çoğu kişi La Brise'in gelecekte bir zinciri olacak mı diye soruyor ancak burası butik bir restoran ve bu şekilde kalarak, özelliğini korumasını istiyorum. Şuan The North Shield'lerle ilgili projelerimiz devam ediyor. Ayrıca ilerleyen zamanlarda başka restoran projelerimiz de olacak.


Kısa bir süre içerisinde mi gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz yeni restoran projelerinizi?

Hemen değil, gelecek senelerde diyelim. Daha net olarak belirlenmiş, kesinleşmiş bir şey yok ama yeni restoranlar açmak istiyoruz.


Gazetede her hafta yemek tarifi köşeniz yayınlanıyor. Pratik, evde uygulanabilir tarifler veriyorsunuz. Bu yayınlarınızı toparlamayı, ya da yemek kitabı yazmayı düşünüyor musunuz?

Önümüzdeki sene için böyle bir planım var. 'La Brise Cook Book' çıkarmayı planlıyoruz. Daha kesinleşmedi ama aklımızda olan bir şey. Gazete yazılarımı da toparlamayı düşünüyorum fakat daha geniş bir arşive ihtiyacım var. Herhalde bir iki senem daha var diye düşünüyorum.


Derbi günü köşenizde 'ev yapımı hamburger' tarifi vermiştiniz. Sanırım birçok ev hanımı için çok iyi bir yol göstericisi oldunuz. Maçı evde seyredecek olanlar için hazırlaması kolay, harika bir tarifti... Haftalık olarak bu tarifleri özel günlere göre mi belirliyorsunuz ya da neye göre seçim yapıyorsunuz?

Özel günlere, mevsimsel meyvelere sebzelere veya maç günü olabilir, özel tatil günü olabilir ona göre değerlendirilebilecek şeyler yazmaya çalışıyorum. Kendi evimde de yaptığım uygulamalardan örnekler veriyorum.


Mekan Editörü / Merve Günyol
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: