La Scala da yer alan ilk Türk balerin

Henüz 16 yaşında olmasına rağmen o Accademia alla Scala’ya kabul edilen ilk Türk balerin.

Kültür-Sanat

La Scala da yer alan ilk Türk balerin Duygu Eliz Ekurt, Milano’daki dünyaca ünlü gösteri sanatları akademisine, Accademia alla Scala’ya kabul edilen ilk Türk balerin.

Henüz 16 yaşında olmasına rağmen eğitimin ilk yılında ‘Milano dışındaki temsillerde kimseye rol verilmemesi’ ilkesini bozan isim. Tempo dergisinden Barış Akpolat, opera sanatçısı Leyla Gencer’in izinden yürüyen bu genç balerin Duygu Eliz Ekurt’un öyküsünü dinledi. Bir yandan okurken bir yandan da Mimar Sinan Üniversitesi’nde eğitim gören Erkut, sınırları aştı ve önce Zürih, sonra New York ’ta eğitimine devam etti.

11 yıldır yoğun bir tempoda çalıştığı ve haftanın altı günü, günde dört saatini ayırdığı balenin meyvelerini şimdi topladı. Genç balerin şimdi La Scala’da, daha da zorlayıcı şartlar altında, hatta kendi sözleriyle “kapasitesinin sınırında” başarıyı kovalamak için mücadele veriyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: