LET’s Bodrum 10'uncu Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

LET’s Bodrum 10'uncu Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bir unutulmaz konsere daha ev sahipliği yaptı.

Kültür-Sanat

LET’s Bodrum 10'uncu Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali İlke İŞİSAĞ/ BODRUM (Muğla), (DHA)- Dünyanın en seçkin yaylı dörtlülerinden biri olarak gösterilen Endellion Quartet ve Piyanist Gülsin Onay’ın, Koyunbaba Antik Taş Ocağı’nda birlikte verdikleri konsere, kalabalık bir klasik müziksever topluluğu ilgi gösterdi.

Dünyanın birçok kentinde turneler düzenleyen İngiliz Endellion Dörtlüsü’nü, Gümüşlük’te Gülsin Onay’la birlikte izleme fırsatını yakalayan yaklaşık 600 sanatsever, gecede Haydn, Britten ve Schumann’ın yaylı dörtlü ve bir piyano için yazılmış eserlerini dinleme fırsatı buldu.

Kemanlarda Andrew Watkinson ve Ralph de Souza, Viyolada Garfield Jackson ve Viyolonselde David Waterman’dan oluşan Cambridge Üniversitesinin 20 yıllık yerleşik sanatçı grubu Endellion Dörtlüsü ve Piyanist Gülsin Onay, tarihi mekanda verdikleri konserin ilk yarısında şu eser ve sanatçılara yer verdi:

"J. Haydn, String Quartet, Op.71 No.1, Allegro, Adagio, Menuetto: Allegretto, (Finale): Vivace, E. Benjamin Britten, String Quartet No 1 in D major, Op 25 Andante sostenuto Allegro vivo, Allegro con slancio, Andante calmo, Molto vivace."

FAZLA RAKİPLERİ YOK

Programın ikinci yarısında ise sanatçılar Schumann’ın en önemli eserleri arasında gösterilen ve yazıldığı dönem piyano ve yaylı dörtlü için nadiren eser yazıldığı için türünün ilkleri arasında yer alan, 'Piano Quintet in E flat major, Op. 44'ü senlendirdi.

Türkiye’de ilk kez konser veren Endellion Dörtlüsü, gerçek bir ses uyumu ve yakaladıkları mükemmel dengeyle, özellikle Beethoven ve Bartok serilerinde geniş bir hayran kitlesile dikkati çekiyor. Klasik Viyana Müziği’nde de geniş bir repertuvara sahibi olan dörtlünün, alanlarında pek fazla rakibi bulunmuyor.

Böylesine önemli bir dörtlüyü ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten, festivalin sanat danışmanı piyanist Gülsin Onay, "Gerçekten olağanüstü bir dörtlü. Seslendirdiğimiz eserler de şiir gibiydi. Çok güzel bir gece oldu" dedi.

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen festivalin sponsorları arasında yer alan Bosch, ayrıca gecenin etkinlik sponsorluğunu da üstlendi.

Festival, 1 Ağustos’taki İtalyan piyanist Aldo Ragone’nin vereceği konserle devam edecek.

Bunlarda ilginizi çekebilir: