LOMOGRAFİ BOĞAZ’I “ARŞIN”LIYOR…

Yıllardır moda, reklam ve sanat fotoğraflarıyla tanıdığımız 5 ünlü fotoğrafçı; Sıtkı Kösemen, Şenol Altun, Candaş Arın, Yağmur Kızılok ve Mehmet Erzincan’ın bu kez lomo objektifinden bakarak anı yakaladıkları rengarenk kareleri yansıtan “Arşın” adlı karma sergi 2 Mayıs’tan itibaren Lucca Art’ta…

Magazin

LOMOGRAFİ BOĞAZ’I “ARŞIN”LIYOR… Lucca Art, 2 Mayıs 2009 tarihinden itibaren 2 ay süreyle lomografi tekniği ile dijitalleşen dünyaya meydan okuyan, en sıra dışı durumlarda en sıra dışı pozları yakalayan beş fotoğraf sanatçısını ağırlıyor.

Türkiye’nin önde gelen beş fotoğrafçısı Sıtkı Kösemen, Şenol Altun, Candaş Arın, Yağmur Kızılok ve Mehmet Erzincan’ın Lomografi tekniği ile Arnavutköy-Rumeli Hisarı arasında çektikleri birbirinden renkli, tesadüfi, şaşırtıcı ve kurallara meydan okuyan kareleri Lucca duvarlarında olacak. 5 ünlü fotoğrafçı, kuralları, planları, hatta netlik ve doğru kadraj gibi teknik sınırlamaları dahi reddeden Lomo’larıyla Lucca’ya varmak için arşınladıkları yolu Lucca Art’ ta sergiliyorlar.

Tüm dünyaya dalga dalga yayılan sosyo-kültürel bir harekete dönüşen lomografi akımı 1990’ların başında Viyana’da iki arkadaşın esrarengiz Rus fotoğraf makinesi Lomo Kompakt Automat’ı keşfetmesiyle başladı. Ufak renk sapmalarıyla bambaşka bir etki elde edilen bu analog fotoğraf makinesine, farklı efektler uygulayabilen yeni modellerin eklenmesiyle heyecan kazanan Lomo akımına kapılanlar arasında Moby, Robert Redford, Pulp, Underworld, Daft Punk gibi dünyaca ünlü isimler de bulunuyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: