MAFYA KURALLARIYLA İŞTE BAŞARIYA ULAŞIN

Mafya mevcudiyetini geçerliliğini yıllar içinde kanıtlamış kanunlara borçlu. Aynı muazzam başarıyı kendi hayatınıza uyarlamak için mafya kanunlarından faydalanabilirsiniz.

Magazin

MAFYA KURALLARIYLA İŞTE BAŞARIYA ULAŞIN Diplomasi

Düşmanınızı yanı başınızda tutun

Don Corleone'nin bu vecizi hep yanlış yorumlanmıştır. Burada kast edilen düşmanınızla arkadaş olmanız değildir. Düşmanınızla köprüleri yakmak yerine, planının ayrıntılarını elde edene kadar görünüşte de olsa asgari bir irtibat kurmak ve aracılar sayesinde planının detaylarını sızdırmaktır.

Ahlak

İhaneti asla kabul etmeyin

Hiçbir hain kazara ihanet etmez. İhanet anlık bir karar ve yanlış anlama değildir. Karakter bozukluğunun bir tezahürüdür ve ömür boyu devam eden bir kişilik arızasıdır. Bir başka deyişle ihanetlerin hep arkası gelir. İhanetin de tıpkı hırsızlık gibi büyüğü küçüğü olmaz. Hainleri hayatınızdan çıkarın. Mesela kovduğunuz adamı işe almayın.


Para

Akıllı adam nakitle iş yapar

Nakit zaman kazandırır, rahat ettirir ama en büyük getirisi önünüzü görebilmenizi sağlar. Elinize paranın kendisi geçtiğinde "plan, belki, inşallah" gibi kelimeler tarih olur. İşte bu yüzden mafya asla çek, senet, değerli taş veya evrak kabul etmez. Nakit her zaman nakittir. İş yapma niyetiniz ciddiyse nakit kabul edin.


Sabır

İyi karar sakin kafayla alınır

Sıradan adamlar akıllarına geleni, zeki adamlar ise akıllarına yatanı yaparlar. Beklenmedik olaylara anında değil en uygun zamanda tepki verin. Zira ani verilen kararlar mantığın sesiyle yapılmaz. Mühim olan konularda duygularınızla değil, mantığınızla adım atın. Sinir veya korku kokan kararlar başınızı belaya sokmaktan başka işe yaramaz.


Plan

Ser verin sır vermeyin

Parlak bir fikriniz var. Sadece işinizi yapın. Ağzınız kapalı kalsın. Hatta operasyon esnasında size yardımı dokunacak kişilere bile işin mahiyetini yüzde 100 vermeyin. Aksi takdirde planın patronu değil, ortağı haline gelirsiniz. İstediğiniz kardan bir pay değil de, kar pastasının tamamıysa ketumluk şart.


Karakter

Verilen söz tutulur

Zengin, fakir her adamın en büyük varlığı onurudur. Sözünüzden dönmeyin. Aksi takdirde hep dönek adam olarak hatırlanırsınız. Verilen söze sadık kalmak zordur en iyisi tutabileceğiniz sözler verin. Hatta kendinizi kanıtladıktan sonra kimseye söz vermeyin zaten büyük adamlar hiçbir şey vaat etmek zorunda değildir.


İmaj

Söz gümüşse, süküt altındır

Ne kadar az konuşursanız, o kadar kazançlı çıkarsınız. Eğer yalan söyleyecekseniz, az ve öz olsun. Çok detay verirseniz, işler dallanıp budaklanır. Oysa kısa yalanlar her zaman daha çabuk unutulur. Eğer söylecek zekice bir sözünüz yoksa çare yine susmak. Bırakın bomba gevezelerin elinde patlasın.


İletişim

Çok konuşan çok yanılır

"Erkek adam ağır olur", "Erkek adam kıkırdamaz" gibi sözlerin hiçbiri boş değil. Serinkanlı olmak her zaman prim yapar. Ne kadar az konuşarsanız o kadar az açık verirsiniz. Bırakın son söz hep düşmanlarınızın ve rakiplerinizin olsun. Ağızlarından çıkacak her kelime sizin için onların aleyhinde kullanabileceğiniz ipucu teşkil edecek.


Tavır

Önce siz yapın

Don Corleone hasımlarını kendi elleriyle temizlemeseydi Brassi'ye pis işlerini yaptırabilir miydi? Hayır. Yanınızda çalışan insanlara asla kendinizin yapamayacağı şeyleri yaptırmayın; yapsalar bile iyi sonuç beklemeyin. İnsanlara laf geçirmek için onların geçtiği yollardan dönmüş olmanız gerekir.


Protokoller

Kurallar yıkılmak içindir

Oyunu kurallarına göre oynadınız ama bir türlü şans sizden yana gülmedi. O halde kuralları kendinizden tarafa biraz esnetin; hatta yıkın. Kazananlar kurallara uymaz, kuralları kendilerince uydururlar. Yazılı olmayan raconları öğrenin ve işinize gelenleri uygulayarak başarıya ulaşın.


Psikoloji

Anın rüzgarına kapılma

Kendini güvencede hissetmeme ve zafer sarhoşluğuna kapılmama kanunu mafyada olduğu gibi gerçek yaşamda da stratejik bir öneme sahip. Zirveden biranda düşebilirsiniz. Sırtınızı bir yere yaslayıp beklemek yerine devamlı çalışmayı kendinize görev edinin.


Ödül sistemi

Bahşiş hak edenindir

Garsona bahşiş vermeli misiniz? Yeterli hizmet aldıysanız, verin. İşini yapan bir garson maaşını hak eder. Ancak sizi çok rahat ettiren, bütün isteklerinizi yerine getirip, sizi evinizdeymiş gibi hissettiren bir garson bahşişe layıktır. Tavsiyeler de ipuçları gibidir. Ancak hak edene verilmesi gerekir.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: