MAGAZİN DÜNYASININ KADINLARI PANİKTE!

Peş peşe ünlü isimlerin meme kanserine yakalanması magazin dünyasının kadınları arasında panik yaşanmasına neden oldu

Magazin

MAGAZİN DÜNYASININ KADINLARI PANİKTE! Önceki hafta mamografi çektirip bu konudaki deneyimini kaleme alan Hülya Avşar’ın ardından dün de Seda Sayan, Memorial Hastanesi’nde mamografi çektirdi.

Nilüfer saçlarını kestirdi
İki ay önce aynı hastanede sol göğsündeki kanserli kitle alınan Nilüfer’in de, Deniz Uğur’la hafta sonu telefonla görüşüp moral verdiği öğrenildi. Sol göğsündeki kitle alındıktan sonra kemoterapi görüp görmemek konusunda kararsız kalan Nilüfer, geleceğe yönelik koruma amaçlı ilaç tedavisi görmeye başlamıştı. 12 kür kemoterapi görecek olan Nilüfer, dökülmeye başlamadan önce saçlarını kısacık kestirdi.

Meme kanseri Türkiye'de hızla artıyor!..

Meme kanserinin görülme sıklığı her geçen gün artıyor. "Adını Feriha Koydum" dizisinde rol alan sanatçı Vahide Gördüm'den sonra Deniz Uğur'un da meme kanseri olması dikkatleri bu hastalığın üzerine çevirdi. Türkiye'de her yıl 20 bin yeni meme kanseri vakası çıkıyor

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Coşkun Salman, meme kanserine Türkiye’de yılda en az 20 bin kişinin yakalandığını söyledi. 2011 yılının Sağlık Bakanlığı tarafından kanserde farkındalığı artırabilmek için “Kadın Kanserleri Yılı ” olarak kabul edildiğini anlatan Salman, “Ülkemizde yılda 4 bin 700 civarında yeni ‘genital kanser’ vakası görülüyor. Yumurtalık kanserleri de kadınlarda en sık görülen ilk 10 kanser arasında. Yılda yaklaşık 3 bin 800 yeni yumurtalık kanseri gelişiyor. Rahim ağzı kanseri görülme sıklığı ise yılda 1500 civarında” dedi.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
5. Prevantif Onkoloji Sempozyumu’nda konuşan Doç. Dr. Salman, Türkiye’de ortaya çıkan kadın kanserlerinin yarısını meme, rahim ağzı, genital ve yumurtalık kanserlerinin oluşturduğunu ifade etti. Salman şunları söyledi: “Meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanserdir. Türkiye’de yılda en az 20 bin kişinin meme kanseri teşhisi aldığı bilinmekte ve ne yazık ki olguların büyük bir bölümü geç evrelerde teşhis edilmekte. Rahim ağzı kanseri, gelişmekte olan ülkelerde en sık ölüme yol açan kanserlerden. Yapılan kontroller sayesinde erken teşhis hayat kurtarıyor.”

35 YAŞ ÜSTÜNE UYARI
Uzmanlar, meme kanserinin en önemli belirtilerinin “elle kontrolde kitle tespit edilmesi, yara oluşması ve şekil bozuklukları” olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle kadınların elle kendi kendilerine meme muayenesi yapmasının çok önemli olduğu vurgulanıyor. Ayda bir kez düzenli olarak yapılacak meme muayenesinde meme kanseri belirtilerinin pek çoğu fark edilebiliyor. Uzmanlar anne, kardeş, kız çocuk gibi birinci derece akrabasında kanser varlığı gibi ciddi bir risk söz konusu olan kadınların, 35 yaş üzerinde düzenli mamografi çektirmeleri gerektiğini belirtiyor

Bunlarda ilginizi çekebilir: