MALTA ADASI KADAR BÜYÜK

Bilim adamları, Antarktika'dan dev bir buz tabakasının kopmak üzere olduğunu bildirdi.

Magazin

MALTA ADASI KADAR BÜYÜK Kütlenin, yaklaşık 400 kilometrekare büyüklüğünde, yani, Akdeniz'deki Malta adasından da büyük olduğu aktarıldı.

Uydu verileri, kıtadan kopmakta olan buz kütlesinin önümüzdeki günler ya da haftalarda parçalanabileceğine işaret ediyor. Son yüzyılın büyük bölümünü hareketsiz geçiren Wilkins buz tabakası, 1990'lı yıllarda çekilmeye başladı.

Uzmanlar, Antarktika'nın bu bölümünde altı buz tabakasının çoktan yokolduğuna dikkat çekiyorlar. Bazı araştırmacılar da Wilkins buz tabakasının kopmasına daha zaman olduğunu, çünkü Antarktika'da yazın erime döneminin sona ermek üzere olduğunu savunuyor.

Colorado Üniversitesi Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nden Ted Scambos, kopmanın gelecek Ocak ayında meydana gelmesinin daha büyük bir olasılık olduğunu söyledi. Bilimadamları, kıtanın son 50 yılda beklenmedik şekilde ısındığını ifade ediyorlar. Geçen hafta Kuzey Kutbu'ndaki yaşlı ve kalın buzul tabakalarının da geçmiş yıllara kıyasla daha hızla çözülmeye başladığı açıklanmıştı.

Kuzey Kutbu'ndaki buzulların yüzde 30 kadarını, iki yıldan daha yaşlı buz tabakaları oluşturuyor. Bundan 20 yıl önceyse bu oran yüzde 60'dı.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: