Mandala ile meditasyon!

Sanatın ayrıldığı dallar ve kolların genişlemesi, insanlığın gelişmesi açısından da büyük umut verici. Bu dallardan son moda olanı ise mandala boyamak!

Kültür-Sanat

Mandala ile meditasyon! Mandala, santrikçe bir sözcük olarak biliniyor lakin Türkçe anlamı “enerji kaybı” olarak tanımlanıyor. Fakat yaşattığı his bunun tam zıttı. Tam bir meditasyon aracı olarak da görülüp, biliniyor. Çoğunlukla dairesel formların içerisinde binlerce şekilde karşımıza çıkan bu farklı resim tarzı özellikle Hint kökenli dinlerin bir âdeti iken son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış durumda. Çocuklar için okulda eğitim amaçlı uygulatılırken, büyükler de bunu hobi olarak yapmaya hatta yaptıkları mandalaları çerçeveletip evlerine asmaya bile başladılar.

Hayranlık verici bu iş, yoğun bir çaba ve emeğin sonrasında her bitimi ile de kişiye mutluluk veriyor. Bu detaylı desenlerin üzerinde çalışma sürecinde insanın aklı her şeyden uzaklaşıp dinginleşirken, enerjisini de toplayarak bir çeşit terapi uygulamış oluyor. İnsanların yaşadığı karmaşaların aksine mandalanın karmaşası, ruhu sakinleştirip, verdiği ilhamlarla sanki bir çeşit tedavi yöntemi gibi. Denemeye değer bir uğraş olduğunu bilsek de bir nevi de sabır testi diyebiliriz. Ayrıca isteğe göre belirlenen renklendirmelerindeki yoğunluk kişinin tam olarak ruh halini de ortaya koyuyor.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: