MARMARA'DA YENİ BİR FAY BULUNDU

Prof. Dr. Görür: '220 yılda birikmesi gereken enerji 55 saniyede yüklendi'

Magazin

MARMARA'DA YENİ BİR FAY BULUNDU  Marmara Denizi'nde AB'nin desteğiyle sürdürülen deprem fayının araştırılması ünlü Geo dergisine haber oldu..

1999'daki Körfez depreminden sonra gözlerin çevrildiği Marmara Denizi'nde önemli ve derin bir araştırma sessiz sedasız sürüyor. Ekipte bulunan Türk bilim adamlarının açıklamalarıyla gündeme gelen araştırma ünlü bilim dergisi Geo'nun Almanya'da bu ay çıkan, Türkiye'de gelecek ay yayınlanacak sayısında geniş yer aldı. Bilim adamları arasında tartışmalara yol açan olası depreme 6 sayfa ayıran dergi, Fransa ve Avrupa Birliği bütçeli projeyle geçen yıl denizin 1200 metreden fazla derinliğinde yapılan araştırmanın sonuçlarını yazdı. L'Atalante gemisinde; Fransa Bilimsel Araştırmalar Merkezi'nden 9 kişi ve İTÜ'den Prof. Dr. Celal Şengör'ün de aralarında bulunduğu bilim adamlarının ortaklaşa yürüttüğü araştırma sonucunda Marmara Denizi'nde yüzde 70 ihtimalle 30 yıl içerisinde deprem olacağını söylediklerine yer veriliyor.

EN TEHLİKELİ SİSTEM BOZUKLUĞU
Her yıl Asya ile Avrupa kıta yamaçlarının 2.4 cm birbirinden ayrıldığının tespit edildiğini belirtilen habere göre; araştırmayı yürüten Pierre Henry, Marmara Denizi'nde bulunan fay hattının Avrupa'nın en tehlikeli 'sistem bozukluğu' olduğunu söyledi. Le Atalante gemisiyle yapılan araştırmalarda Nautile adlı 6 bin metre denizin dibine gidebilen kapsülle denize inen Henry ve kapsülün pilotu Jean Paul Justiniano olmuştu.

251 MİLYON YAŞINDA TAŞ
Araştırmayı yürüten Pierre Henry Marmara'dan çıkardığı paleozoik taş üstünde araştırmalar yapacak.

NAUTİLE KAPSÜLÜ
18.5 ton ağırlığındaki insanlı kapsül Nautile'den dünyada dört adet var. Marmara'da kullanılan kapsül 6 bin metreye inebiliyor.

DENİZ tabanındaki sismik hareketler ile su ve gazın çıktığı yer arasındaki ilişkiyi inceleyeceklerini belirten Fransız bilim adamı Henry, bu bölümün Marmara'daki ekosistemi de etkilediğini bildirdi. Henry, araştırmayı yaparken haritalarında olmayan yeni bir fay hattı daha keşfetti. Fay hattının hangi dönemlerde aktif olduğu bilinmezken incelemek üzere bazı parça lar alındı. Net bir şeyler söylenebilmesi için çok fazla araştırma gerektiğini vurgulayan Pierre Henry, 29 kez daha deniz altına

'220 YILDA birikmesi gereken enerji 55 saniyede Marmara'ya yüklenmiştir. Kurşun namluya verilmiştir' ifadeleriyle, beklenen Marmara depremininin gerçekleşme olasılığının arttığını belirten Prof. Dr. Naci Görür, denizaltına yerleştirilen cihazlardan gelen verilerin işlenmesiyle, birkaç ay içinde çok daha net konuşabileceklerini söyledi. Geçtiğimiz yıl 'L'Atalante' adlı araştırma gemisiyle Kuzey Anadolu fay hattının Marmara'da, deniz dibinde kalan bölümleri üzerinde çalışma yaptıklarını hatırlatan İTÜ öğretim üyesi Prof. Görür, 'İncelemek için yerleştirdiğimiz cihazları yavaş yavaş denizden çıkartıp, ölçümlerini yapıyoruz. Elde edilen sonuçları yorumlayarak birkaç ay içinde Marmara'da deprem riski hakkında çok daha net konuşulabileceğiz' dedi.

DURUM ENDİŞE VERİCİ
'Kurşun namluya verilmiştir' ifadesinin eleştirildiğini kaydeden Görür, birçok bilim adamının, olası bir depremle ilgili endişe verici tablo olduğu hakkında bilimsel görüşleri olduğunu, yeni araştırma sonuçlarının da bunu değiştirmeyeceğini ifade etti. L'Atalante'deki ekipten, İTÜ Jeoloji'den Dr. Sinan Özeren de, geçen seneki sualtı araştırmalarının sonuçlarının, ilgi çekici ve 'endişe verici' olduğunu kaydetti.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: