MARS YEMEKLERİNİ DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

ABD'nin Cornell ve Hawaii üniversitelerinden bilimadamları, Mars yolculuklarında astronotların yemeklerini deneyecek ve bunları en lezzetli bir şekilde sunabilecek gönüllüler arıyor.

Magazin

MARS YEMEKLERİNİ DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Teknoloji sitelerinde yer alan habere göre, kendilerinden uzay yemekleri ile 120 gün yaşamaları ve yeni yemek tariflerinin yanı sıra pişirme usulleri geliştirmeleri beklenen gönüllülerin, sahte bir uzay kapsülünde uzay kıyafetleriyle kalarak gerçek astronotların hayatının nasıl olduğu deneyimini yaşamaları isteniyor.

Deneyde gönüllülerin yemeği hazırlamak için ne kadar süre harcadıkları, yemeğin tadının nasıl olduğu ve zaman içinde seçimlerinin nasıl değiştiği kaydedilecek.

Son başvuru tarihi 29 Şubat olan bu projeye NASA destek veriyor.

Şimdiden çok sayıda başvurunun yapıldığı deneyde yarı finale kalan 30 kişi içinden seçme yapılacak. Katılımcılardan, yemek seçmeme ve geniş bir tat duygusuna sahip olma özelliğinin yanı sıra biyoloji, fizik, matematik ya da bilgisayar mühendisliği alanında en az iki yıl ön lisans sahibi olma şartı aranıyor. Araştırmayı yürüten yetkililer eğitim durumunda istisnanın söz konusu olabileceğini belirtti.

Gönüllülerin hazırlayacağı mönüler ise yer çekiminde kolaylıkla yenebilecek türden olması önemli bir nokta.

Uzayda iyi yemek yemenin önemli olduğunu, çünkü astronotların evlerinden uzak olduğu için yeterince moralleri yüksek olmadığını düşünen yetkililer seçecekleri gönüllülerin titiz bir tavır sergilemelerini bekliyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: