Maskara sürmenin püf noktaları!

Maskara nasıl sürülür? Maskara sürmenin püf noktaları nelerdir? Siz de gözlerinizde güzel bir görünüm istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz!

Kadın

Maskara sürmenin püf noktaları! Güzel bir makyaj için maskaranın vazgeçilmez olduğu tartışılmaz bir detaydır. Ancak maskarı sürmek makyaj yaparken en zorlandığımız noktalardan birisidir. Maskaranın nasıl sürüleceğini bilmiyorsanız, korkunç bir görünüme neden olabilirsiniz. Peki maskara nasıl sürülür? Detaylara göz atalım.

MASKARAYI SADECE SAĞA SOLA DOĞRU SÜRMEK
Pek çoğumuz maskara uygularken, fırçayı sadece yatay tutarak uygulama hatasına düşüyoruz. Kirpiklerin çıkış yönleri ve açıları farklı olduğundan, yatay bir şekilde uygulandığında fırça her kirpiğe eşit bir şekilde sürülmez. Bu da güzel bir görünüm elde etmemize engel olur. Özellikle kirpiklerin iç ve dış kısımlarına maskara uygularken, fırçayı dik tuttuğunuzda çok daha kolay uygulanabildiğini ve maskaranın kirpiklerin her yerine eşit bir şekilde uygulandığını göreceksiniz.

KİRPİK KIVIRICIYI MASKARA SONRASI SÜRMEK
Kirpik kıvırıcıyı maskara sonrası kullanmak, yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bu uygulama, kirpikleri kıvırmaktan ziyade maskaranın bulaşmasına sebep olur. Bu nedenle kıvırıcı kullanacaksanız maskara sürmeden önce yapmanız gerekiyor. Ayrıca kıvırıcıyı zigzag hareketlerle uygularsanız istediğiniz sonucu daha iyi elde edebilirsiniz.

MASKARAYI DEVAMLI POMPALAMAMAK
Yeterli ve eşit miktarda ürünü fırçaya almak için, fırçayı tüpe arka arkaya sokup çıkarmak işe yaramaz bir harekettir. Bunu yaparak maskara tüpü içine defalarca hava girmesine sebebiyet verir, maskaranın ömründen çok daha kısa sürede kurumasına neden olursunuz.

FIRÇAYA BULAŞAN MASKARAYI TEMİZLEMEK
Fırçadaki fazla üründen kurtulmak için, bir önceki adımda bahsettiğimiz defalarca tüpün içine sokup çıkarmak yerine, fırçayı tüpün kenarına sıyırarak temizlemenizi öneririz. Genellikle sadece fırçanın uç kısmında biriken ürün, uygulama sırasında istenmeden bir yerlere değerek makyajımızın bozulmasına sebep olabiliyor. Ama bunun önüne geçmek için, tüpün kenarına sıyırarak kullanmanızı öneririz.

GÜN İÇİNDE TEKRAR TEKRAR MASKARA UYGULAMAMAK
İşte maskara sürerken kaçınmanız gereken en büyük hatalardan biri daha! Gün içinde tazelemek için tekrar maskara sürmek, kirpiklerinizi ve dolayısıyla da göz makyajının korkunç bir hal almasına sebep olur. İlk uygulamada güzelce sürdüğünüz maskara, kuruyup sabitlendikten sonra tekrar maskara sürmek hem kirpiklerinizin yapışmasına neden olur hem de fırça ile kirpiklerinizi taramak son derece zor olacağından kopmalarına sebebiyet verebilirsiniz.

KİRPİK DİPLERİNE MASKARA SÜRMEK
Ekstra hacim, ekstra siyahlık ve kıvrıklık elde etmek için, maskara fırçasını kirpik diplerine oturtup, zigzag hareketlerle yukarı çekmek gerek, doğru bir harekettir. Ama işin ucu biraz kaçıp da maskarayı kirpik diplerine çok fazla bastırdığımızda, göz kapağımız üzerinde çıkan siyah fırça izleri hiç görmek istemediğimiz bir görüntü oluşturur. Bunun önüne geçmek için fırçayı daha iyi kontrol etmeli ve maskaranızı uygularken aşağı doğru bakmayı tercih etmelisiniz.

MASKARAYI DOĞRU YERE UYGULAMAK
Maskarayı sadece kirpik uçlarına uygulamak, kirpiklerinin olduğundan çok daha kısa görünmesine neden olur. Maskara uygularken yapman gereken en önemli hareket, az önce de söylediğimiz gibi, fırçayı kirpik diplerine oturttuktan sonra, zigzag hareketlerle yukarı doğru çekmektir. Bu uygulama, kusursuz bir görünüm elde etmenizi sağlar.

ESKİ MASKARALARI YILLAR SONRA KULLANMAMAK
Gelelim en son ve en önemli adıma: Son kullanma tarihi geçmiş bir maskarayı asla ve asla kullanmamalısınız. Yapısı bozulmuş, kurumuş bir maskaradan kirpiklerinize asla iyi gelmez. Kirpiklerinizin dökülmelerine ve kırılmalarına sebep olmamak, hatta alerjik bir reaksiyonla karşı karşıya kalmamak için, maskaranızın son kullanma tarihine dikkat etmelisiniz. Çoğu maskaranın son kullanma tarihi açıldıktan sonra 12 aydır. Bu süre içerisinde kullanılması gerekir.

Kaş ve kirpikleri güçlendirmek için ne yapmalıyız?

Kaş ve kirpikleri güçlendirmek için ne yapmalıyız?

Bunlarda ilginizi çekebilir: