MEÇHULE GİDEN SON TREN HAYDARPAŞA'DAN KALKTI!

Yeşilçam filmlerinin nostaljik mekanı, İstanbul'un gözbebeği Haydarpaşa Garı'nda dün son seferler yapıldı. 105 yıllık tarihi gar, 2 yıl sürecek restorasyon çalışmalarının ardından hizmete girecek

Magazin

MEÇHULE GİDEN SON TREN HAYDARPAŞA'DAN KALKTI! İstanbul'un simgelerinden Haydarpaşa Tren Garı, dün son kez şehirlerarası yolcularını ağırladı. Birçok Yeşilçam filminde 'Anadolu'dan gelenlerin ilk indiği yer' olarak görülen tarihi gar, 2 yıllık bir dinlenme dönemine giriyor. Dün garda Boğaziçi, Güney, Anadolu, Fatih ve Yataklı Ankara ekspreslerinin son seferleri yapıldı. Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek 'Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Köseköy-Gebze kesimindeki çalışmalar nedeniyle Ankara-Eskişehir-İstanbul hattı, 24 ay süreyle kapatıldı. Marmaray Projesi nedeniyle Pendik-Gebze seferleri 15 Mart'tan; Haydarpaşa-Gebze seferleri de haziran ayından itibaren yapılmayacak. İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan Haydarpaşa'da hüzün adeta peronlara yansıdı. Tipi şeklinde devam eden kar uzun tren katarlarını sık sık beyaza bürüdü. TCDD çalışanları da garın bu sessiz halinin kendilerini üzdüğünü söylediler.

Bir asırdır ayakta
İSTANBUL'un Anadolu'ya ve Ortadoğu'ya açılan ilk kapısı (garı) olan Haydarpaşa, 2. Abdülhamid döneminde yapıldı ve 30 Mayıs 1906'da hizmete açıldı. Binanın bulunduğu sahaya, Selimiye Kışlası'nın yapımında büyük emeği geçen 3. Selim'in paşalarından Haydar Paşa'nın adı verildi. Bir Alman şirketine yaptırılan bina, 'Neo-klasik Alman mimarisi' stilindedir.

Projede otel yok
HAYDARPAŞA Garı ile ilgili hazırladıkları restorasyon projesinin koruma kurulunca henüz onaylanmadığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Atilla Dikbaş, projede otel olmadığını söyledi. Dikbaş, garın ana salonlarının aslına uygun olarak restore edileceğini, peron alanlarındaki çirkin üst kaplamaların değiştirileceğini ve çatının aslına uygun olarak yeniden yapılacağını söyledi. Daha önce çatısında başlayan yangınla İstanbulluların yüreğini ağzına getiren Haydarpaşa'nın fotoğrafını yaşlı gözlerle çeken yolculardan Fatma Okçu ise, 'Umarım restore edilir ve umarım yine son durak olur' dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: