MEHMET TEZ YAZDI..

Ayran içerek festival izlenmez!

Magazin

MEHMET TEZ YAZDI.. Hafta içinde çok tartışılan yeni alkol yönetmeliği gençleri korumaktan ziyade belli tarzdaki sosyal ve kültürel yaşamı bitirmek amacıyla hazırlanmış gibi duruyor

İzlenmez arkadaş, olmaz. Ayran içerek festival izlenmez. Eşyanın tabiatına aykırı. Şimdi bunu yazdık diye ne lobiciliğimiz kalır ne alkolikliğimiz. Ama o gücenir, bu bozulur, filanca ne der diye düşünen yazı da yazamaz. Üstelik gençlerin festivallerde alkole alıştığını da hiç düşünmüyorum. Böyle bir istatistik falan da yok.
Sanki yönetmeliğe itiraz etmek alkolizmi desteklemek demek. Bizim ayran, limonata, su içerek festival izlememizi istiyorlar. Bunun adı basbayağı yaşam tarzına müdahaledir. Halbuki bilmiyorlar, ayran içilerek festival izlenen bir İstanbul artık dünyanın en fazla merak edilen, insanların gelip görmek için can attığı yer olmaktan çıkar. Bu kimsenin işine gelmez.
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) hazırladığı ve Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelik gençleri alkolden korumayı falan amaçlamıyor. Bu yönetmelik belli bir kesimin kültürünü ve sosyal yaşamını ortadan kaldırmak amacıyla ustaca yontulmuş, ince ince işlenmiş bir yönetmelik.
Çünkü insanının sağlığını düşünen, bir yandan da silah ruhsatı edinme yaşını 18'e düşürüp her gencin eline ikişer silah vermek için yasa hazırlamaz. Yasama organımızın çalışmalarından anladığımız kadarıyla gençliğe mesaj şu: Alkol kullanma, silah kullan.

“Dünyada da böyle” diyen doğruyu söylemiyor
Bakın her şey şöyle oldu: Alkol satışını sıkı kurallara bağlamak amacıyla yeni yönetmelik hazırlandı. Alkollü içecek üreten belli başlı firmalara gösterildi. Görüşleri istendi. Firmalar görüşlerini, önerilerini, endişelerini belirtti.
İşe yaramadı. Firmalar neticede sponsorluklara isimlerini veremeyeceklerini kabul ettiler ve B planlarını yaptılar: İsimler değişecek. Festival ve benzeri sponsorluklardan, kültür sanat ve sportif faaliyetlerden adlarını çekecekler, desteklerini çekmeden.
Ancak Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe bakınca kazık yediklerini anladılar. 24 yaşına kadar gençlerin katıldığı etkinliklerde alkollü içki satışı ve sunumunun yasaklanması maddesi de konmuştu.
Avrupa ve Amerika'yı örnek gösteriyorlar.
“Orada da böyle” diyorlar.
Hayatımız yurtdışında festivallere konserlere
giderek geçiyor; böyle
bir şey ne görülmüş ne işitilmiştir. Doğruyu söylemiyorlar. Bunun örneği hiçbir çağdaş ülkede yok.
Büyük bira üreticisi firmaların adlarını da vererek düzenlediği onlarca festival var. Ayrıca her festivalde içki satılır. Bu festival kültürünün bir parçasıdır. Yani gençliği koruyayım diye kimse sosyal katliam yapmaz.
Bu yönetmeliği hazırlayanlar şunu diyor. “Yasak değil ki, tamam sat. Ama o zaman 24 yaşından küçükleri o alana sokamazsın.”
İşte bunu adı “Dağılın”dır. “Gidin evinizde için”...
Ümidim bu maddelerin uygulanmasında yetkililerin sosyal yaşamı bitirmeyecek şekilde yorum yapması.
Şu anda kimse ne yapacağını bilmiyor. Tek bildiğim, bu yaz hareketli geçecek.


Mehmet TEZ / Milliyet
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: