Meme Kanserine Dikkat!

Meme Kanseri; akciğer kanserinden sonra dünyada en sık görülen kanser türüdür.

Yaşam

Meme Kanserine Dikkat! Meme Kanseri Nedir ?

Yaşamı boyunca kadınların memesinde bir ağrı gelişmesi ya da sertlik farketmesi sık rastlan bir durumdur. Memede fark edilen sertliklerin, kitlelerin ve değişikliklerin büyük bir çoğunluğu kanser değildir. Eğer kanserse bile meme kanseri, en kolay taranabilen ve erken teşhisi hayat kurtaran bir kanser türüdür.


Meme kanseri, memenin süt bezlerinde ve üretilen sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücreler arasında, çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz şekilde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeli taşıyan hücrelerden meydana gelen tümöral oluşumdur.

Peki meme kanseri riskini neler arttırıyor?

* 50 yaş üzerinde olunması
* Yakın akrabalardan biri meme kanseriyse, (anne veya kız kardeş meme kanseri ise, 2-3 kat daha fazla)
* Daha önceden diğer memede kanser tespit edilmiş olması
* Adet görmeye 12 yaşından önce başlamış olması
* Hiç gebe kalmamış olması
* Adet görmesi 50 yaşından sonra da devam ediyor olması
* Menopoz sonrası hormon tedavisi
* Beslenme ve çevre faktörleri
* Genetik bozukluklar
* Geçerilmiş meme biyopsisi

Erken tanı için:

40 yaşından sonra sağlıklı, her hangi bir şikayeti olmayan her kadının yıllık mamografi çektirmesi önemle gereklidir. Bu şekilde tarama yapılan toplumlarda meme kanserine bağlı ölümlerin azaldığı kanıtlanmıştır.

Şikayeti olanlar ne yapmalı?

Meme kanserinin en sık görülen belirtisi memede ele gelen ağrısız bir kitledir.

Böyle bir şikayet varlığında en yakın cerrahi veya onkoloji kliniğine zamanında başvurmak önemlidir. Hastaların utanmadan ve çekinmeden yakınlarıyla ve uzman kişiler ile böyle bir durumu zamanında paylaşması, hastalığın tedavisi ve erken teşhis için gereklidir.

Meme kanseri riskini azaltmak için:

Egzersiz: Yoğun egzersiz ve jimnastik yapan kadınlarda meme kanseri riskinin azaldığı gözlenmiştir. Bu nedenle, tüm kadınlara önerilmektedir.


Beslenme:Meme kanseri ile beslenmenin önemli ilişkisi vardır. Sebze ve meyveden zengin beslenme, ağır yağlı yiyeceklerden uzak durulması önerilmektedir. Günlük gıda alımına C vitamini, betakaroten gibi antioksidanların eklenmesinin koruyucu etkisi olduğu ileri sürülmektedir.


Kısaca,

* şişmanlığın azaltılması,
* alkol alınıyorsa bırakılması.
* Hafif egzersiz yapılması(haftada 4 saat tempolu yürüyüş),
* Sebze ve meyvenin bol tüketilmesi,
gibi basit önlemler ile meme kanseri riski % 30-40 oranında azaltılabilmektedir.

Ayrıca;

Eğer meme kanseri teşhisi almışsanız, veya bir yakınınız bu tanıyı almışsa, ya da sadece bu hastalığa farklı bir açıdan bakmak isterseniz, meme kanserine dair, yaşayanın gözünden bakarak ve biraz da mizahi bir üslupla yazılmış bir kitap olan; Nur Sağlamer'e ait “Kemoterapi değil Kameltropi” adlı kitabı okuyabilirsiniz...
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: