MEMESİ GÖRÜNENİ OYUNCU YAPIYORLAR!

Türkmax’ta yayınlanan ‘Sen Harikasın’ adlı sitcom’da başrolleri Ragıp Savaş, Güven Kıraç ve Ruhsar Gültekin’le paylaşan Demet Akbağ, Digitürk dergisine konuştu....

Magazin

MEMESİ GÖRÜNENİ OYUNCU YAPIYORLAR! Memesi görüneni oyuncu yapıyorlar!
‘Sen Harikasın’ adlı sit-com’da ‘Harika’ karakterini oynayan Demet Akbağ, TV sektörünü eleştirdi: Herkes artık medyatik olma...

Akbağ, ‘yaz sıcağında yenen vişneli dondurma’ olarak tanımladığı dizisini, canlandırdığı ‘Harika’ karakterini ve televizyon sektöründe yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Güven Kıraç, Ragıp Savaş, Ruhsar Gültekin ve siz ‘harika’ bir dörtlü olmuşsunuz...

Güven çok eski arkadaşımdır ama beraber hiçbir projede yer almamıştık. Ragıp da çok eski dostum. Birlikte ‘Neredesin Firuze’ adlı bir film yaptık. Çok cengaver ve cefakar bir tiyatrocudur. Tiyatroya hiç ara vermedi, Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda oynuyor. Ruhsar da konservatuvardan sınıf arkadaşım. Bu benim için gerçekten de ideal bir kadro oldu diyebilirim.

Dizide canlandırdığınız ‘Harika’ karakterini biraz anlatır mısınız?

Çılgın bir hanım kendisi, bazen ‘Yok artık’ dediğim oluyor. Ama içten ve samimi bir saflığı var. Bazen senaryoyu okuduğumuz zaman ‘Bu kadar da olur mu?’ diyoruz ama bu aslında yoruma da bağlı. Abartılı bulduğumuz tekstler, doğru oyunculukla yorumlandığında eğlenceli oluyor. TV’deki entrika ve sürekli trajik olaylar silsilesi içinde bizim dizimiz, sanıyorum insanlarda yazın yenen vişneli dondurma gibi bir etki yaratıyor. Aldığım tepkiler çok sıcak. Geçenlerde 30’lu yaşlarda bir çifte rastladım. ‘Dizi kalkmayacak değil mi?’ diye sordular. Sırf dizi için Digitürk bile alan varmış. Yaptığımız şeyin insanlara ulaştığını görüyoruz, mutlu oluyoruz.

Dört arkadaş çekimlerde biraraya geldiğinizde hiç gülmüyor musunuz? Mesela çekim hiç kesilmiyor mu?

Gülmez olur muyuz! Mesela, bazen bizi de ilgilendiren veya günceli yakalayan bölümler oluyor. Geçenlerde Harika’nın bir star olma peşinde koştuğu bir bölüm vardı. Harika film yıldızı olmuş, ödül almış, ödülde ne giyeceğini düşünüyor. Ben de hemen günümüz ödül törenlerine gönderme yaptım. Sözü günümüz oyuncularına kadar getirdim. Belki de içimde ukde kalan ne varsa orada söyledim. Çok eğlendik.

Bir bölümde ‘Harika’, eşi Cüneyt’in yemek yarışmasına katılmasını istiyordu. Bu yüzden de yerel yemek isimleri ezberletmeye çalışıyordu. Evet. Katıkaşı, kelocoş, perzana, bakın unutmamışım. Onlar uydurma mıydı?

Hayır, asla! Siz yazın, okurlar internetten arayıp bulsunlar.

Kız güzel ağlıyor diye dizi çektiler!

Siz de ‘Artık herkes oyuncu oldu’ diyor musunuz? Herkes medyatik olma peşinde! Medya da kim medyatikse, o rolü ona düşünüyorlar. ‘Yeteneği var, bu oynasın’ demiyorlar. ‘Adam geçenlerde basıldı, bu oynasın’ diyorlar. Ya da ‘Geçen gün defilede yürürken memesi göründü, o oynasın’ diyorlar. Yarışma programında kız güzel ağlıyor, yüzü güzel diye dizi oyuncusu oldu, olabildi! Ama bu işe okullarda yıllarını vermiş, belki gözü onunki kadar yeşil olmayan başka bir konservatuvar öğrencisi de evinde oturmuş yemek pişiriyor. Artık ben daha ne diyeyim?

Kötü kadını oynamak isterim

Bundan sonra ne tür bir projede yer almak istersiniz?
Ben de kötü bir kadını oynamak isterim. Çünkü zaman zaman ben de kötü olabildiğim için...

Şaka mı yapıyorsunuz?

Gerçekten ciddiyim, ben de kötü bir karakteri oynamak istiyorum. Kötü ama kötülüğünün de bir nedeni olacak, insan olacak yani! Ama ben bu kadar emek verilecekse, bir sinema filmi çekmeyi tercih ederim. Drama çeken arkadaşlarım da var, gerçekten çok zor bir iş. Haftanın yedi günü, gecce gündüz çalışıyorlar.

SİT-COM SİNİRİ

Dört yakın arkadaşsınız. Birbirinizin oyunculuğunu eleştirir misiniz?
Tabii... Mesela Ragıp’a, “O kadar sakin durma. Adamlar sana sinir olacak. Azıcık sinirlen ama çok da teatral sinirlenme” diyorum. Mesela ‘Burada sit-com sinirini kullan’ diyorum. Çünkü sit-com üzüntüsü, sit-com kıskançlığı farklıdır.

Dramatik bir dizide kıskanmamız başka olur, burada başka olur. Bu tür dizilerin hikayeleri daha sıradan, daha basittir. Çok fazla dertlenmemiz gerekmeyen, tatlı hikayelerdir. Ölümcül hastalık yoktur, büyük iflas yaşayıp hapse düşmezler. Buradaki bütün duygular daha tatlı ve halledilebilir olduğu için, biz de tatlı ve halledilebilir bir oyunculuk tercih etmeliyiz.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: