METEOROLOJİ'DEN İSTANBUL'A SEL UYARISI!

Yurdun kuzeybatı kesimleri Balkanlar üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girdi..

Magazin

METEOROLOJİ'DEN İSTANBUL'A SEL UYARISI! Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun kuzeybatı kesimleri Balkanlar üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girdi. Meteoroloji İstanbullular'ı sağanak yağış ve sel tehlikesine karşı uyardı.

Kuzeybatı kesimler ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Amasya, Çorum, Artvin ve Ardahan çevrelerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, öğle saatlerinde Trakya, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Çanakkale, Çankırı ile İstanbul'un Çatalca ve Silivri ilçelerinde, akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın kuzey ve doğusu, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük, Bartın ile Ankara'nın Beypazarı, Nallıhan, Çamlıdere, Kızılcahamam ve Güdül ilçelerinde kuvvetli, gece saatlerinde İstanbul il genelinde aşırı olması bekleniyor.

İSTANBUL'DA SAĞANAK UYARISI!Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havanın, son 48 saatte Edirne'ye 40 kilogram yağış bıraktığını belirten Çağlar, "İstanbul'da gece saat 11'den itibaren etkili olacak yağışın son 24 saat içinde toplam metrekareye 160 kilogram yağış düşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Cuma günü de devam edecek olan yağışın, ilk 6 saatte 100 kilogramı bulacağını belirten Çağlar, ilgililerin önlem alması, halkımızın bilinçli olması, kendi araçları ile yola çıkmamalarını, toplu taşıma araçları kullanmaları tavsiye etti. Yağışların süresiyle ilgili soru üzerine Çağlar, yarında Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz, İç Anadolu ve Ege güneyi haricinde ülke genelinde yağışlı olacağını söyleyerek, "Cumartesi ve Pazar günleri, Marmara, doğu Karadeniz, Batı Karadeniz başta olmak üzere aralıklı yağışlar var. Pazartesi gününden itibaren Karadeniz ağırlıklı yağış alıyor. İstanbul'da aralıklı yağışlar var" dedi.

Ankara için sel uyarısı olması konusunda ise Çağlar,. Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bursa civarında var ama Ankara için aşırı yağış ve sel beklemediklerini belirtti. Sıcak havanın ne zaman geleceğine dair soru üzerine Çağlar, sıcaklıkların 3-5 derece düşeceğini, hafta sonundan itibaren sıcaklıkların 2-4 derece artacağını belirterek, "Sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyredecek" ifadesini kullandı.

Denizlerde ise 30-50 kilometre hızla rüzgarın eseceğini belirten Çağlar, yerel bazda yağış olduğu için kuvvetli rüzgar yaşandığını ifade etti.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: