Meteoroloji'den uyarı: Kuvvetli yağışa dikkat!

Meteoroloji'den son dakika hava durumu uyarıları gelmeye devam ediyor. Ülkemizin iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz ile Ankara, Çankırı, Kırıkkale ve Çorum'un batı ilçelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yaşam

Meteoroloji'den uyarı: Kuvvetli yağışa dikkat! Hafta sonu hava durumunun nasıl olacağını araştıran vatandaşlar, internet üzerinde "hava durumu" aramasını yapmaya başladı. Öte yandan İstanbul'da yaşayan vatandaşlar da Aralık ayının ortasında olmamıza rağmen henüz bir kar yağışının olmaması nedeniyle "İstanbul'a kar ne zaman yağacak?" sorusuna yanıt arıyor. İşte Meteoroloji'den 17 Aralık hava durumu tahminleri ve detaylar...

HAVA DURUMU - İSTANBUL'A KAR YAĞACAK MI? (17 ARALIK)

Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre; ülkemizin iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz ile Ankara, Çankırı, Kırıkkale ve Çorum'un batı ilçelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda sağanak iç kesimlerde yağmur şeklinde görülecek yağışların öğle saatlerinde Trakya, İstanbul, Balıkesir ve Çanakkale'de, akşam saatlerinde Kıyı Ege ile İstanbul ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 Km/saat), Güney Ege'de kuvvetli (40-60 Km/saat) olarak esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte Doğu Anadolu'nun doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Öte yandan Meteoroloji'den İstanbul'a kar yağması konusunda herhangi bir uyarı veya açıklama yapılmadı. Bu doğrultuda, İstanbul'a kar yağması beklenmiyor.

Yurt genelinde hava sıcaklıkları iç ve Batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek ve hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Genellikle güney ve güneybatı (lodos), gece saatlerinden sonra Marmara'nın kuzeyinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli ve yer yer fırtına (50-70 Km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Uyarılar

Rüzgarın Pazartesi sabah saatlerine kadar İstanbul, Bursa ve Çanakkale illeri başta olmak üzere Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Yağışların öğle saatlerinde Trakya, İstanbul, Balıkesir ve Çanakkale'de, akşam saatlerinde Kıyı Ege ile İstanbul ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, ani sel, su baskını, taşkın, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZE GÖRE HAVA DURUMU

Marmara Bölgesi

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde Trakya, İstanbul ve Çanakkale, akşam saatlerinde İstanbul ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın ; gece saatlerine kadar güneybatı yönlerden (Lodos), gece saatlerinden itibaren kuzeybatı yönlerden (Karayel) kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

EDİRNE °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

İSTANBUL °C, 17°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

KOCAELİ °C, 21°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı

TEKİRDAĞ °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

Ege Bölgesi

Çok bulutlu, sabah Kıyı Ege ile zamanla bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ; güney ve güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

AFYONKARAHİSAR °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu

DENİZLİ °C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde yağmurlu

İZMİR °C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

MUĞLA °C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

Akdeniz Bölgesi

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin batısının yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu

ANTALYA °C, 17°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

ISPARTA °C, 11°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

MERSİN °C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren batı ilçeleri sağanak yağışlı

İç Anadolu Bölgesi

Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Ankara, Çankırı ve Kırıkkale çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 13°C
Parçalı bulutlu, sabah ve gece saatlerinde hafif yağmurlu

ESKİŞEHİR °C, 13°C
Çok bulutlu

KAYSERİ °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu

KONYA °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu

Karadeniz Bölgesi

Batı Karadeniz

Parçalı bulutlu, Sinop dışında bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 13°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

KASTAMONU °C, 12°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

SİNOP °C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu

ZONGULDAK °C, 20°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

Orta ve Doğu Karadeniz

Parçalı zamanla Orta Karadeniz kesimi çok bulutlu, sabah saatlerinde Çorum'un batı ilçelerinin yağmurlu gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerinin yer yer sisli ve puslu geçeceği tahmin ediliyor.

RİZE °C, 19°C
Parçalı bulutlu

SAMSUN °C, 20°C
Parçalı bulutlu

TOKAT °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece ve sabah saatlerinde yer yer sisli ve puslu

TRABZON °C, 19°C
Parçalı bulutlu

Doğu Anadolu Bölgesi

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte genellikle doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AĞRI °C, -6°C
Parçalı ve az bulutlu, sabah ve gece saatlerinde sisli ve puslu

ERZURUM °C, 1°C
Parçalı ve az bulutlu, sabah ve gece saatlerinde sisli ve puslu

MALATYA °C, 1°C
Parçalı ve az bulutlu, sabah ve gece saatlerinde sisli ve puslu

VAN °C, 6°C
Parçalı ve az bulutlu, sabah ve gece saatlerinde sisli ve puslu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 11°C
Parçalı ve az bulutlu, sabah ve gece saatlerinde sisli ve puslu

GAZİANTEP °C, 15°C
Parçalı ve az bulutlu

MARDİN °C, 12°C
Parçalı ve az bulutlu, sabah ve gece saatlerinde sisli ve puslu

ŞANLIURFA °C, 16°C
Parçalı ve az bulutlu

DENİZLERDE HAVA DURUMU

Ege'de fırtına; Marmara'da fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

Karadeniz

Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu, batısı yağmurlu, Rüzgâr: Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatı, ilk saatlerde doğusunda güneybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), Doğu Karadeniz'de güney ve güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, Batı Karadeniz'de 1,5 ila 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

Marmara Denizi

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgâr: Güney ve güneybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/sa), öğle saatlerinden sonra kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40km/sa) kuvvetinde, Dalga: 2,0 ila 3,0m, zamanla 1,0 ila 2,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

Ege Denizi

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgâr: Güney ve güneybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/sa), öğle saatlerinden sonra 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 3,0 ila 4,0m, zamanla 1,5 ila 2,5m, Görüş: İyi, yağış ve fırtına anında orta.

Akdeniz

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, batısı sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batı Akdeniz'de güney ve güneydoğudan 3 ila 5, Doğu Akdeniz'de doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, Görüş: İyi.

Van Gölü

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m, Görüş: İyi.

Kaynak: haberturk.com

Bunlarda ilginizi çekebilir: