‘MEVLANA - CANA ŞİFA’ DEFİLESİ

BEYOĞLU BELEDİYESİ VE ANKARA OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ TARAFINDAN 'MEVLANA YILI' ÇERÇEVESİNDE 'MEVLANA CANA ŞİFA' DEFİLESİ DÜZENLENDİ.

Magazin

‘MEVLANA - CANA ŞİFA’ DEFİLESİ Defilede Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 40 parça olarak hazırlanan giysi koleksiyonu sunuldu.

Mevlana Celaleddini Rumi'nin doğumunun 800'üncü yılı nedeniyle UNESCO tarafından 2007 'Mevlana Hoşgörü Yılı' olarak ilan edildikten sonra Ankara Olgunlaşma Enstitüsü o dönemi ve ruhunu yakalayacak kıyafetler tasarladı.

Hz. Mevlana'nın günümüze kadar ulaşan hoşgörü ve insanlık felsefesi kıyafetlerle yansıtıldı.

Dün akşam Muammer Karaca Sahnesi'ndeki defilede kıyafetler Didar Şahin'in hazırladığı kareografi eşliğinde aralarında Şenay Akay, Şebnem Schaffer, Meral Bayram, Burcu Erkoç, Simge Besler, Abdullah Yüce'nin de bulunduğu 16 manken ve 3 semazen tarafından sunuldu. Defilenin tasavvuf danışmanlığını Atilla Baran Demirtaş yaptı.

Defilenin kareografisinde 7 ana tema ve sahne vardı. Hz. Mevlana'nın hayata bakışı, düşünce sistemi bu sahnelerle mankenler tarafından günümüze yansıtıldı. Birinci sahnede 'Nefes, doğuş, yöneliş' temaları canlandırıldı.


Defile sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan manken Şenay Akay, 'Mevlevilikle ilgili bir bağım yok. Ancak Mevlana'nın öğretilerini, sözlerini beğeniyorum ve aslında uygulamaya da çalışıyorum. 'Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol' diyor. Yüzyıllar öncesinden gelen bu hoşgörü felsefesinin küçük bir parçasını bile hayatımıza yansıttığımızda çok şeyimiz değişecek' dedi.


YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: