MİDPOİNT'TE 'OSMANLI' FIRTINASI!

İstanbul’un en tarihi ve popüler mekânında; Beyoğlu’nda Midpoint restaurantının eşsiz Boğaz ve Tarihi Yarımada manzarası eşliğinde; terasta sıcacık bir keyfe lezzet katmaya ne dersiniz?

Magazin

MİDPOİNT'TE 'OSMANLI' FIRTINASI! 2002 yılında hayatımıza hızlı bir giriş yapan; zengin mönüsü, kaliteli servisi ve modern mimarisi ile son dönemlerin vazgeçilmez buluşma noktası haline gelen Midpoint; her şubesi ile olduğu gibi Beyoğlu şubesi ile yine fark yaratıyor. Beyoğlu’nun tüm yoğunluğuna kısacık da olsa mola verebilmek için gerçekten de büyüleyici bir teras manzarasına sahip…

Hafta içi ya da hafta sonu, sabah 09.00’dan gece 02.00’a kadar; dilerseniz sabah keyfiniz için birçok kahvaltı alternatifini tadabileceğiniz bu yerde; öğle yemeğinizde sağlıklı yaşam düşünülerek hazırlanan birçok hafif yemekten deneyebilir, iş çıkışınızda İstanbul’un etkileyici manzarası eşliğinde kışa özel kokteylinizi yudumlayabilirsiniz.

Terasa açılan bu mekân da her detayda müşteri memnuniyeti düşünülmüş. Gelen misafirlerin kendilerini evlerinde ve rahat hissedebilmesi için mekânda kullanılan renkler ve malzemeler uyum içerisinde seçilmiş. Bu nedenle de oldukça aydınlık ve ferah bir atmosferi var. Şık dekorasyonun kaliteli servis ile bütünleşmesinin en güzel örneklerinden; Beyoğlu Midpoint.

İstanbul’da toplam sekiz şubesi bulunan Midpoint dünya mutfaklarından çeşitli lezzetler sunarak farklı damak zevklerine hitap ediyor. Önerilen yemekler arasında; mozzeralla sticks, fish and chips basket, fajitas, deniz ürünleri salatası, sufle ve mud pie sayılabilir.

Altı ayda bir mönüsünde değişiklik yapan bu mekân; yeni sezonda da farkını ortaya koymak için çalışmalara şimdiden başlamış… Kış sezonunda yepyeni lezzetlere imza atmaya hazırlanan Midpoint restaurantı executive chef’i Yusuf Kılıç ‘Osmanlı’nın leziz mutfağından vazgeçilmez tadları mönümüze katmayı planlıyoruz. Kış dönemindeki sürprizlerimizi bekleyin.’ diyor.

Yeni mönüsü ile ilgili sürprizleri sır gibi saklayan şefe bu vazgeçilmez tadları nasıl yarattığını sorduğumuzda; her şeyi kendilerinin hazırladıklarını, hiçbir hazır ürün yardımı almadıklarını ifade ediyor ve ekliyor: ‘Yabancı aşçılar birçok şeyi hazır kullanıyor. Biz Türk aşçıları her türlü detay için bile saatlerimizi harcıyoruz. Onlar kağıt üzerinde çok iyi olabilir ama pratikte elimize asla su dökemezler!' diyerek bu konuda Türk aşçılara haksızlık edildiğini belirtiyor.

Merve Günyol / Mekan Editörü
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: