'MOLLA KABIZ' OLAYI MUHTEŞEM YÜZYIL'DA!

Osmanlı tarihinin altın cağı olarak kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman döneminin en önemli isyanlarını, savaşlarını kronolojiye bağlı kalarak ekran başındaki izleyicilere sunan dizi bu hafta yine çok önemli bir olayı konu ediyor. Muhteşem Yüzyıl bu hafta ekranlara gelecek olan bölümde Molla Kabız Olayı'nı konu alıyor.

Magazin

'MOLLA KABIZ' OLAYI MUHTEŞEM YÜZYIL'DA! 1527 yılında İran asıllı acem bir seyyah olan Molla Kabız Hz. İsa?nın, Hz. Muhammed?den (s.a.v) daha üstün olduğunu iddia etmesi üzerine, Divân'ın karşısına çıkarılmıştı. Molla Kâbız, ilk olarak Anadolu ve Rumeli kazaskerleri tarafından yargılanmışsa da, ortaya koyduğu örneklerle onları çaresiz bırakmıştır. Sonrasında devreye sadrazam Makbul İbrahim Paşa ve bizzat padişahın girmesiyle dönemin Şeyhülislamı İbn Kemal'in karşısına çıkarılmış ve onun getirdiği örneklere ikna edici cevaplar veremediği için zındıklığına hükmedilerek idam olunmuştur.

Yayınlanmaya başladığı ilk günden beri reyting rekorları kıran 'Muhteşem Yüzyıl' yarın akşam ekranlara gelecek olan bölüm dahil olmak üzere iki bölümünde Molla Kabız Olayı'nı dizinin takipçileriyle buluşturacak.

Video yüklenemedi...

Bunlarda ilginizi çekebilir: