Muğla'da ilginç doğa olayı!

Muğla'da bugün saat 11.30'da gökyüzüne bakıldığında güneşin etrafında gökkuşağını andıran bir halka oluştu.

Yaşam

Muğla'da ilginç doğa olayı! Yurttaşlar ilginç doğa olayı karşısında hayranlıklarını gizleyemedi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda oluşan ve 'Güneş Köpekleri' olarak adlandırılan halkaların, suyun atmosferin üstünde donması sonucu kristalleşerek ortaya çıktığı biliniyor.

Muğla'da gökyüzüne bakıldığında oluşan ilginç manzara bazı vatandaşları korkuturken, bazıları da görsel bir şölen yaratan bu doğa olayını izledi. Güneşin dik geldiği saat 11.30'da görünen halkalara 'Güneş Köpekleri' adı veriliyor. 2011 yılında İsveç'in Stockholm kentinde, geçen yıl yine Mayıs ayında ise Van'da görülen bu halkalar, suyun atmosferin dışında donarak kristalleşmesi sonucu yansımasıyla ortaya çıkıyor. Bu göz alıcı gün batımına benzer manzara, güneşe milyonlarca buz kristali ardından bakılmasıyla meydana geliyor. Su atmosferde donduğu zaman, 'elmas tozu' adı verilen buz kristallerinin milyonlarcası oluşuyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: