MUHTEŞEM YELKENLİ İSTANBUL'DA

Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400. yılı etkinlikleri kapsamında İstanbul'a gelen yelkenli gemisi "Clipper Stad Amsterdam" deniz tutkunlarından büyük ilgi gördü.

Magazin

MUHTEŞEM YELKENLİ İSTANBUL'DA Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında "Clipper Stad Amsterdam" yelkenli gemisi İstanbul'a geldi.

Video yüklenemedi...19. yüzyılda Hollanda ticaretinin en önemli taşıyıcısı olan ve Çin çayı ile baharat taşıyan 1854 yapımı yelkenli "Vessel de Amsterdam Gemisi"nin bire bir kopyası olan Clipper, Hollanda ile Türkiye arasında ticaret, kültür, uluslararası işbirliği konularındaki ilişkileri sağlamlaştırmak ve geliştirmek üzere düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Karaköy İskelesi'ne demir atan Clipper'a deniz tutkunları yoğun ilgi gösterdi.

Video yüklenemedi...Hollanda Başkonsolosluğu Kültür ve Basın Ateşesi Daniel Stork geminin Türk- Hollanda ilişkilerinin 400. yılı kapsamında Türkiye'ye geldiğini belirterek, "Bu yıl çok önemli bir yıl. Türkiye Hollanda ilişkilerinin için. Çünkü 400 yıl önce bizim ilk Büyükelçi Hollanda'dan buraya geldi. Onun için bu yıl birçok kültürel etkinlikler İstanbul'da ve Türkiye'nin her yerinde yapılıyor. Gemi Amsterdam'dan bunun için buraya geldi. Amsterdam Belediye Başkanı buraya geldi. Biz çok mutluyuz. Çünkü Türkiye çok güzel ve önemli bir ülke" dedi.

Gemini kaptanı Richard Lootweg ise, "Aslında bu geminin tarihi 1995 senesinde başlıyor. Amsterdam'da düzenlenen çok büyük bir fuar var. Burada bizim bir yelkenli gemimiz yok. Bir yelkenli gemi yapsak diye bir fikir ortaya çıktı. Bu fikri ortaya atan belediye ve bir şirket. Bu iki taraf birlikte 5 yıl boyunca bu geminin planlanması ve inşası için hazırlık yaptılar. 2,5 sene planlandı. 2,5 sene ise inşaatı sürdü. Yolcu taşıma iznimiz var. Bir gecelik kalışlarda 56 yolcuya kadar misafir edebiliyoruz. Günlük gezilerde 150 kişi taşıyabiliyoruz. 14 tane kabin var" diye konuştu.

DENİM SEKTÖRÜNDE TÜRK-HOLLANDA İMZASI


Amsterdam'dan Karaköy Limanı'na gelen Clipper'da dostluk anlaşması imzalandı. İmzalanan dostluk anlaşması İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na vekaleten İzmir Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard Van Der Laan, FG Group Başkanı Fuat Gözaçan ve Denim Akademisi Başkanı James Veenhof arasında yapıldı.

Haber-Kamera: Ünsal ÇAKİN - İSTANBUL / DHA
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: