"Muhteşem Yüzyıl" insan hakları raporuna girdi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2013 Dünya Raporu'nu bugün yayınladı. Raporda Türkiye’nin terörle mücadele yasalarını, Kürt hakları savunucusu binlerce aktivist ve gazetecinin uzun süreli tutukluluğu için kullanmaktan vazgeçmesi gerektiği belirtildi. Raporda, Muhteşem Yüzyıl dizisine göndermeyle, "Türkiye'deki siyasetçilerin bir TV dizisine bile 'tahammül' edemeyecek kadar hoşgörüsüz olduğu" ifade edildi.

Magazin

"Muhteşem Yüzyıl" insan hakları raporuna girdi RAPORDAN DİKKAT ÇEKEN BAŞLIKLAR
- Terörle mücadele kanunu ve ifade özgürlüğü: Eğer Türkiye 'Kürt sorunu'nun çözümünde ciddiyse, Kürt siyasetçileri, tutuklu binlerce insanı, gazetecileri, insan hakları savunucularını ve öğrencileri serbest bırakması güzel bir başlangıç olacaktır.

- 6284 sayılı kanun (Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi Kanunu): Kanunun hazırlanması ve yürürlüğe girmesi güzel bir adım olmasına rağmen polisler ve mahkemeler kadına yönelik şiddetle mücadelede ve şiddetin engellenmesinde hala etkili ve koruyucu bir yol izlemiyor.

- Hrant Dink suikastı: bu zamana kadar davada alınan tek olumlu sonucun Yasin Hayal’in ve Ogün Samsat’ın cezalandırılması olduğu görülüyor.

- Uludere: 34 insanın katledilmesiyle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmamış, parlamentoda da bu konuda somut herhangi bir adım atılmamıştır.

- Polis şiddeti: Polisler değil, polis şiddetine maruz kalan insanlar soruşturma ve ceza tehdidi altında.

- Balyoz davası: Adil yargılanmaya yönelik şüphelerin oluştuğundan, bunun kamu vicdanına zarar verdiğinden bahsediliyor.

- Ombudsmanlık: Ombudsmanlık mekanizmasının kendisini olumlu bulmakla birlikte, uygulamada 'bağımsız ve etkili bir kurum' olup olamayacağı konusunda ciddi endişeleri var.

- Muhteşem Yüzyıl: Siyasetçilerin bir TV dizisine bile 'tahammül' edemeyecek kadar hoşgörüsüz olduğundan bahsediliyor.

Kaynak: Hürriyet
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: