MUHTEŞEM YÜZYIL POLEMİĞİ TÜRKİYE'DE İLK DEĞİL!

“Muhteşem Yüzyıl” polemiğinin Türkiye’de ilk olmadığı, 21 yıl önce yine “padişah” konulu bir proje yüzünden büyük tartışmalar yaşandığı ortaya çıktı.

Magazin

MUHTEŞEM YÜZYIL POLEMİĞİ TÜRKİYE'DE İLK DEĞİL! Gözde de sansüre takıldı

“Muhteşem Yüzyıl” dizisine “saray hayatını ve Kanuni Sultan Süleyman'ı aşağılıyor” gerekçesiyle isyan edenler, her gün yeni bir habere konu oluyor. Ekip, gelen tehditler yüzünden tedirgin... Ancak bu, “padişah” ve “saray” konulu bir proje yüzünden Türkiye'de çıkan ilk polemik değil. Ülkemizde 1990'da vizyona giren “The Favorite” (Gözde) filminin de o dönem fırtınalar kopardığı ortaya çıktı.

Terlemek zayıflıktır

Dönemin Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, TRT'ye açıklamalar yaptı, gazeteler “Bu film oynatılamaz” diye başlıklar attı. Çünkü saraya köle olarak satılan Fransız Aimee'nin, yani Nakşidil Sultan'ın hikayesini konu alan filmde, onaylanmayan sevişme sahneleri vardı. Film denetime girdi, Padişah Abdülhamit'in Aimee ile ilk kez beraber olduğu sahne kesildi. Gerekçe ise filmin padişahı sevişirken terli göstermesi, zayıf, yetersiz ve aciz olarak yansıtmasıydı!

TRT, Nakşidil Sultan'in dizisini çekiyor

TRT, filmi yıllar önce denetime takılan “Nakşidil Sultan”ı dizi yaptı. Osmanlı'nın Dizide duraklama dönemine giren Osmanlı ımparatorluğu'nu ıslahat hareketleriyle tekrar eski gücüne kavuşturmaya çalışan I. Abdülhamit döneminde yaşanan olaylar anlatılıyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: