MUHTEŞEM YÜZYIL'DA HANGİ TARİHİ HATALAR YAPILIYOR?

Dünyanın sayılı sanat tarihi uzmanlarından olan Prof. Nurhan Atasoy, "Böyle Bir Şey Var Mı?" programında dizilerin tarihimize zarar verdiğini iddia etti.

Magazin

MUHTEŞEM YÜZYIL'DA HANGİ TARİHİ HATALAR YAPILIYOR? Dünyanın sayılı sanat tarihi uzmanlarından olan Prof. Nurhan Atasoy, Böyle Bir Şey Var mı? programında Cengiz Semercioğlu ve Sema Eren'in konuğu oldu dizilerimizin tarihimize zarar verdiğini iddia etti. Atasoy, şu açıklamayı yaptı:

“Muhteşem Süleyman’ın Yarımburgaz mağarasındaki çekimleri dehşet içinde izledim. İçim acıdı, içim burkuldu. Tarihimize zarar veriliyor. Muhteşem Yüzyıl’ı izlemiyorum, çok kızıyorum. Bir şeyleri doğru kullanabilirlerdi, bunu yapmadılar. 3. Ahmet’in kavuklarını Kanuni’ye giydiriyorlar. Bütün elbiseler takma kollu. Masalar koyuyorlar. Türk evinde masa olur mu? Dizede tarihsel hatalar var. Kostümlerin hepsi yanlış… Daha az paraya doğrusunu yapabilirlerdi. Tüm mücevherler, taçlar uydurma. Sarıklar uydurma. Sarıkların beyaz olması gerek. Kanuni’nin arada bir başka şeyler de yaptığını göstersinler. Türkan Şoray hayranıyım ama Türkan Hanımı çok kötü giydirmişler. Yazık Türkan Hanımı böyle görmek istemiyorum. O dönem dekolte vardı ama kadınlar öyle sarayın her tarafında o dekolte ile dolaşmazdı. Sadece sultanın karşısına öyle çıkardı. Yanlışlar burada.”

Bunlarda ilginizi çekebilir: