MUHTEŞEM YÜZYIL'DAN NEFES KESEN BÖLÜM FİNALİ

İki buçuk saat kadar kısa bir sürede kazanılan Mohaç Meydan Savaşı sonunda bir rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman’ın “İçime kibir girdi” deyişi ile dizinin takipçilerine unutulmaz bir final yaşattı.

Magazin

MUHTEŞEM YÜZYIL'DAN NEFES KESEN BÖLÜM FİNALİ Muhteşem Yüzyıl'dan nefes kesen bölüm finali

Video yüklenemedi...Kanuni Sultan Süleyman kibirini yenmek için mezara girdi.


İki buçuk saat kadar kısa bir sürede kazanılan Mohaç Meydan Savaşı sonunda bir rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman’ın “İçime kibir girdi” deyişi ile dizinin takipçilerine unutulmaz bir final yaşattı.

Osmanlı İmparatorluğu ve Macar Krallığı orduları arasında meydana gelen, Macaristan’ın büyük bölümünün Osmanlı hakimiyetine girmesiyle sonuçlanan Mohaç Meydan Savaşı “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin bu akşam yayınlanan bölümünde ekrana geldi. Tarihte bilindiği üzere dönemin meydan savaşlarının çok uzun sürmesine rağmen Osmanlı ordusunun lehine sonuçlanan Mohaç Meydan Savaşı iki buçuk saat gibi bir sürede bitmiş ve dünyanın en kısa süren meydan savaşı olarak tarihe geçmiştir. Bir rivayete göre bu kadar kısa sürede kazanılan savaşın ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın yanındakilere “İçime kibir girdi” demiş olması ve dizinin bu akşam yayınlanan bölümünün final sahnesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın zafer sonrası kibirini yenmek için boş mezara girmesi büyük yankı uyandırdı. Halit Ergenç’in canlandırdığı Kanuni Sultan Süleyman’ın iç sesinden duyduğumuz, “Nefsini öldür,yoksa o seni öldürür. Kibirini yen Süleyman. Her firavunun musası,her şerrin bir nuru vardır. İman et, hatırla, vücuda geldiğin hali ve gideceğin son mertebeyi unutma. İşte o zaman cennetin kapıları açılacak sana. Vicdanın senin kıblendir Süleyman kaybetme” laflarının ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarın içinde olduğunu gördüğümüz bu sahne izleyicileri ekran başına kilitledi.

Halit Ergenç: Sahne gibi değil gerçekti


Kanuni Sultan Süleyman karakterini canlandıran Halit Ergenç, bu sahnenin kendisi için çok farklı bir deneyim olduğunu söyledi. Bu rivayeti ilk okuduğunda çok etkilendiğini belirten Ergenç, “Geçen sezon sonuna doğru rivayetten yola çıkarak yazılması planlanan sahneyi anlatıldığnda çok heyecanlandım. Bu sezon ise sahnenin senaryoya taşınışını gördüğümde sahneyi çekeceğimiz günü sabırsızlıkla bekledim” dedi. “Sahnenin çekimleri öncesinde Yağmur ve Durul Taylan ile uzun uzun konuştuk” diyen Halit Ergenç, sözlerine şöyle devam etti: “Sahne sahne gibi değildi, sahne gerçek gibiydi. Gerek Pargalı ile karşı karşıya olduğu an, gerekse mezarda geçen zaman çok farklı bir deneyim oldu. Kanuni Sultan Süleyman'ın 'İçime kibir girdi' dediğini varsayarak nasıl bir ruh halinde olduğu anlamaya çalışıp, hayal etmek ne kadar etkiliyici ise bu sahne çekilirken set üzerinde yarattığı etki hayalin çok daha üzerindeydi. Hayatının neresinde ve hangi konumda olursa olsun kibir ve nefsin terbiyesi kişinin sıklıkla düşünmesi ve muhakeme etmesi gereken bir durum.” diye konuştu.

Bunlarda ilginizi çekebilir: