Muş Bulanık'ta ot yüzünden kavga çıktı: 7 ölü, 9 yaralı

Muş’un Bulanık ilçesi Karal Beldesi Eskiyol Köyü’ne bağlı Aşağı ve Yukarı Bayraklı mezraları arasında ot yüzünden çıkan silahlı kavgada, ilk belirlemelere göre 7 kişi öldü, 9 kişi de ağır yaralandı.

Yaşam

Muş Bulanık'ta ot yüzünden kavga çıktı: 7 ölü, 9 yaralı Bulanık’a 36 kilometre uzaklıkta, Erzurum sınırına yakın Karal Beldesi'ne bağlı Eskiyol köyünün Yukarı ve Aşağı Bayramlı mezralarında oturanlar arasında çayırda ot biçme yüzünden kavga çıktı. Bugün sabah saatlerinde çıkan olay, Dost ve Kundolar aileleri arasında tırpanlı, kürekli ve daha sonra da silahlı kavgaya dönüştü. Kavgada ilk belirlemelere göre 7 kişi yaşamını yitirdi, 9 kişi yaralandı. Yaralılar, Muş ve Erzurum’daki hastanelere kaldırıldı.


Olayın ardından yörede etkin güvenlik önlemleri alındığını açıklayan Bulanık Kaymakamı Ferit Görükmez, şunları söyledi: "Aşağı Bayramlı ve Yukarı Bayramlı mezraları arasında yıllardır süren tartışma vardı. Mera meselesi yüzünden sürekli kavga çıkıyordu. 7 ölü, 9 yaralı var. Yaralılardan ağır olanlar var. Yaralıları 'sorun çıkmasın' diye farklı hastanelere gönderdik. Bu sabah da merada bir aile ot biçerken, diğeri gelip silahla ateş açıyor. Karşı taraf da ateş açmaya başlıyor. Kundo ve Dost ailelerinden 8 kişi öldü. Sorun ailelerin meraya sahip çıkmasından kaynaklanıyor. Mera köylülerin ortak kullanımına aittir. Ama birbilerine izin vermiyorlar. 'Sadece benim hayvanım burada otlayacak. Sadece buranın otunu ben alacağım' diyorlar."

Muş Valisi Vedat Büyükersoy da biraz önce yaptığı açıklamada tüm güvenlik önlemlerinin alındığını, ağır yaralı olanların hayatlarını kaybetmemesini temenni etti. Büyükersoy, "3-5 yıldır iki aile arasında süren anlaşmazlık bugün bu olayla patlak verdi" diye konuştu.

Jandarma köy ile mezralarda sıkı güvenlik önlemi alındı. Soruşturma sürdürülüyor. DHA

Bunlarda ilginizi çekebilir: