MUSTAFA ERDOĞAN'DAN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, 12 Eylül Anayasasının, 30 yıldır ülkeyi baskı altında yönettiğini ileri sürerek, “Ben bu değişikliğe 'Evet' diyorum” dedi. Mustafa Erdoğan'ın eşi ünlü şarkıcı Gülben Ergen, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün oğlu Mehmet Emre Gül ile internet üzerinden yaşadığı tartışma ile gündeme gelmişti.

Magazin

MUSTAFA ERDOĞAN'DAN REFERANDUM AÇIKLAMASI Erdoğan, 12 Eylül'de yapılacak anayasa değişikliğine ilişkin referandumla ilgili, soruları yanıtladı.

12 Eylül Anayasasının, uzun süredir çeşitli değişikliklere uğradığını belirten Erdoğan, referanduma konu olan değişikliklerin ise yetersiz ancak pozitif bir başlangıç olduğunun altını çizdi.

Erdoğan, şunları kaydetti:
“12 Eylül'ün faşist anayasasının değiştiriliyor olması, çok pozitif bir durum, iyi bir başlangıç. Bana göre değişiklik yeterli değil, bazı eksikleri var. Ama söz konusu olan şey, bu ülkeyi 30 yıldır baskı altında tutan, yetersiz hukuksal bir metnin daha da iyileştiriliyor olması. Burada içerikten çok biçim tartışılıyor. Anayasayı değiştirmek isteyen kim ise, ona yönelik eleştiriler yapılıyor. Partiler arası bir mücadeleymiş gibi görünüyor ve içerik hiç tartışılmıyor. Ak Parti değiştirdiği için diğer partiler karşı çıkıyor ama neye karşı çıktıklarını da anlamıyoruz. Biz bugün siyasi bir partiye oy vermeyeceğiz, bir metne oy vereceğiz. Ben bu değişikliğe 'Evet' diyorum. Evet dememin sebebi, hem hükümete, hem diğer siyasi partilere, AB uyum yasalarına ve insan haklarına aykırı olan diğer hukuksal metinlerin dedeğiştirilmesi için cesaret verilmesi gerektiğine inanıyorum. Her sanatçının, her demokratın yapması gereken budur.”

BDP'nin 'referanduma katılmama çağrısıyla' ilgili bir soruya “Bence boykot bir çözüm değil” cevabını veren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Geçmiş dönemde bir siyasal parti hiçbir zaman gerçek anlamda iktidar olamadı. Onun üzerinde başka iktidarlar ve erkler vardı. Biz şimdi oy verdiğimiz zaman, bundan sonra gelecekte oy vereceğimiz siyasi partilerin de önünü açmış olacağız. Artık herşeyin seçimlerle olabileceği gerçeği ortaya çıkıyor. İstediğin partiye oy vereceksin ve bu parti, senin tercihlerin doğrultusunda bu ülkeyi yönetecek. Kısmi iktidardan, gerçek iktidara geçiş olacak.”

Referandumdan “Hayır” sonucunun çıkması durumunda, bunun iyi bir durum olmayacağını savunan Erdoğan, “Hayır çıkarsa, iyi olmaz. 'Hayır'ı bir seçenek olarak görmüyorum. Bazı 12 Eylül ve insan hakları mağdurlarının, “hayır” alternatifini konuşuyor olmalarını anlayamıyorum. Sadece “Evet”i önerene gösterdikleri tepkiden dolayı böyle düşündüklerini zannediyorum. Oysa mevzu bu değil, biz bir siyasi partiye oy vermiyoruz” diye konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: