MUSTAFA KOÇ'TAN LİDERLİK TAVSİYESİ!

EDUPLUS 5. Liderlik Zirvesinde Vehbi Koç’un ödülünü Konferans Başkanı Çağlar Çoroğlu’ndan alan Mustafa Koç, Liderlik& Yönetim ve Dünya şirketleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Magazin

MUSTAFA KOÇ'TAN LİDERLİK TAVSİYESİ! Eduplus tarafından bu sene 5. gerçekleştirilen Liderlik Zirvesi'nde 'Eduplus Liderlik Onur Ödülü'ne layık görülen Koç Topluluğu Kurucusu Vehbi Koç'un ödülünü, Mustafa Koç aldı.

Koç, ödülü almasının ardından, 'Küresel Pazarlar ve Dünya Şirketi Olmanın Kuralları' özel oturumunda yaptığı konuşmada, bugün dünyada ve Türkiye'de yaşanan değişim ve gelişimlere baktıkları zaman istikrarlı ve sağlam yapıların ne kadar önem arz ettiğini gördüklerini, değişimlere hazırlıklı olmanın hatta hazır olmaktan da öte, değişimi yönlendirebilmenin ne kadar önemli avantajlar sağlayacağını da bildiklerini söyledi.

Bu avantajı yakalayan ülkelerin ve şirketlerin ekonomik olumsuzluklara karşı daha dirençli olduğunu, küresel pazarda başarılı olmanın yolunun da buradan geçtiğini ifade eden Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Dünya geçtiğimiz yıl içinde ekonomi ağırlıklı birçok değişime sahne oldu. ABD'de emlak sektörü kaynaklı global mali kriz tüm dünyaya farklı derecelerde de olsa yayıldı. Petrol fiyatlarında ise tüm ülke ekonomilerini etkileyen hızlı artışlar tespit ettik. Gelişmiş ülkeler yönünden avro bölgesi ve Japonya'da yılın ikinci çeyreğinde büyümenin yavaşladığı, ABD'de de konut sektöründeki daralmanın olumsuz etkilediğinin devam ettiğini gördük. Buna karşılık yükselen piyasa ekonomilerine baktığımızda büyümede Çin ve Hindistan'ın yine ilk sıralarda yer aldığı, Rusya'da da büyüme hızının 2007 yılında, önceki yıllarda olduğu gibi yüksek bir büyüme yakalandığı gözlendi. Gelir düzeyi düşük ülkeler, uzun yıllardan sonra etkileyici bir büyüme performansı gösterdiler. Bugün dünyada güç dengeleri yeniden oluşurken, gelişmekte olan ülkelerin yıldızı giderek daha çok parlıyor.

Asya, Doğu Avrupa ülkeleri küresel ekonomik büyümenin lokomotifi olarak yabancı sermayenin de çekim merkezi olmaya devam ediyorlar. Bugün bir dünya şirketiyseniz, yaşanan bu değişimlerin dışında kalmanız tabii ki mümkün değil.'

Koç, başarıya giden yolun, bu değişim sürecini doğru yönlendirmekten geçtiğini belirterek, 'Liderler, değişimden etkilenen değil, değişimi yönlendiren ya da onun önünde giden kişilerdir. Bugün bir dünya şirketi olan Koç Topluluğunun en önemli özelliklerinden biri, değişimi önceden görerek, geleceği doğru okumaya azami ölçüde önem vermesidir. Çünkü değişimi doğru okuyanlar sürecin neresinde, nasıl durulması gerektiğine de doğru karar verirler' diye konuştu.

ATATÜRK'ÜN HAYATINI OKUMANIZI HARARETLE TAVSİYE EDERİM

Mustafa Koç, tarih sahnesinden geçen pek çok başarılı liderin yaptıklarına baktıklarında onların içinde bulundukları zamanın ilerisinde olduklarını, değişimin ve dönüşümün katalizörü olarak sadece kendi dar çevrelerinde değil, çoğu zaman toplumu hatta dünyayı etkilediklerinin görüleceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

'Ne mutlu ki ülkemiz dünyada eşine az rastlanır bir değere, Türkiye'nin ve dünyanın tarihini değiştiren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lidere sahip olmuştur. Asırlar boyunca hüküm sürmüş bir imparatorluğun yıkıntılarından cumhuriyetin kurulması, siyasi ve toplumsal alanda pek çok devrimi hayata geçirmesi, sadece sahip olduğu deha ile değil, aynı zamanda güçlü bir lider olmasıyla da açıklanabilir. Bulunduğumuz coğrafyada pusulamızı medeniyetler ve aydınlığa çevirmiş olmamızı tamamıyla ona borçluyuz. Atatürk'ün hayatını okumadıysanız, okumanızı hararetle tavsiye ederim. Çevresindekilerin imkansız olarak gördüğünü başaran bu büyük liderin yaşamı, liderlikle ilgili derslerle doludur. Kendisinden sonraki kuşaklara cumhuriyeti emanet eden bu büyük lideri, hepimizin anladığımızı, her birimiz sorgulamalıyız.'

Tarihin lider olmak isteyenler için engin bir hazine olduğunu ifade eden Koç, 'Sadece tekerrür ettiği için değil, nelerin mümkün olabileceğini bize gösterdiği ve ufkumuzu da genişlettiği için... Mustafa Kemal Atatürk, yeni bir ulusa, yeni bir uygarlığa liderlik yaparken, Orta Doğu'nun ve Avrupa'nın haritaları değişiyor, dış dünyaya kapalı, içe dönük bir toplum uyanıyor ve yüzünü batıya çeviriyordu. Onun izinde olanlar arasında kurucumuz rahmetli Vehbi Koç da vardı ve genç cumhuriyetle birlikte iş dünyasına yeni bir lider yetişiyordu' şeklinde konuştu.

LİDER OLMAYAN YÖNETİCİLER

Mustafa Koç, dünya şirketlerinin bugün artık giderek artan ölçüde klasik yönetim modelleri yerine girişimci yönetim modelini uyguladığını, yöneticilerin liderlik vasıflarını geliştirmeye fevkalade önem verdiğini, lider yöneticinin işletmedeki sorunların bütününü görerek çözüm getirme özelliğine sahip olduğunu, lider olmayan yöneticilerin ise genellikle gündelik sorunların içinde kaybolup gittiğini söyledi. Sorun çözme yeteneğinin akademik eğitimden çok kişinin işletme içinde yetişmesine ve gelişmesine bağlı bir beceri olduğunu vurgulayan Koç, lider yöneticileri, lider olmayanlardan ayıran diğer özelliklere değinirken de, 'Bir ustabaşı, bir mağaza müdürü de sözü edilen niteliklere sahip olduğu takdirde rahatlıkla lider olabilir. Bunun için işletmenin sahibi ya da yönetim kurulu başkanı olmanız gerekmez' dedi. Koç, liderliğin güç kullanmak değil, başkalarını güçlü kılmak olduğunu da ifade ederek, şöyle konuştu:

'Önemli olan ihtiyacı bilmek, hissetmek, ölçmek, değerlendirmek, sorunu tespit etmek ve çözüm üretmektir. Lider yarışan, yarışırken kendini sürekli aşan demektir. Lider olmada en önemli özelliklerden biri de tabii ki vizyon sahibi olmaktır. Vizyon sahibi olmak gündelik kısa vadeli düşünmeyip, dar kalıpları kırıp, ülkesinde ve dünyada işlerin ne anlama geldiğini ve ileride nasıl olması gerektiği konusunda görüş üretmektir. Vizyon, şirkete bir gelecek tasvir etmesi nedeniyle lider için vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

Rahmi Koç'un bir televizyon programında esprili bir şekilde ifade ettiği gibi, 'Çok hayali düşüncelere sahip olunursa, bu vizyon değil illüzyon olur'. Yani gelecekte hiçbir işe yaramaz. Koç Topluluğu olarak geçmişten bugüne stratejik planımızı yaparken sadece Türkiye'nin değil, dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olma hedefiyle yola çıktık ve bu doğrultuda bir vizyon ürettik.'

Lider kişi ya da kuruluş olmanın ön şartlarından başta gelenin 'sorumluluk duygusu' olduğunu belirten Koç, bundan sonra da iş alanlarındaki liderliklerini, sorumluluklarını toplumsal alandaki faaliyetleri ile göstereceklerini, liderlik sorumluluğu ile 'Ülkem varsa ben de varım' şiarını hep beraber rehber edineceklerini de sözlerine ekledi.

Koç, zirve sırasında verilen arada gazetecilerin soruları üzerine, Vehbi Koç'un bu ödülünü Konferans Başkanı Çağlar Çoroğlu'ndan almaktan dolayı büyük bir onur duyduğunu ifade ederek, Vehbi Koç'un her konuda hem iş dünyasına hem de memleketine öncülük yapmış bir kişi olduğunu söyledi.

Ayrıca Liderlik Zirvesini yakından tanıdığını ve gerçekleştiren Eduplus'ı yürekten kutladığını ifade eden Koç, Türkiye'de gerçek Liderlik Zirvesine katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: