Mutlaka kahvaltı yapın!

Harvard Üniversitesi'nde 45 ila 82 yaşları arasındaki 27 bin erkek sağlık çalışanının 16 yıl boyunca yeme alışkanlıkları ve bu alışkanlıkların sağlık durumlarına yansımaları incelendi.

Yaşam

Mutlaka kahvaltı yapın! Aynı araştırmanın kadınlar üzerinde yürütüldüğünü ve sonuçlarının yakın zamanda alınacağını açıklayan araştırma ekibinin başkanı Dr. Leah Cahill, sonuçların kadın ve erkeklerde farklılık göstermesini beklemediklerini belirtiyor.

Dr. Cahill, “Gıda alınmadığında vücut koruma moduna giriyor, tansiyon çıkıyor, insülin ve kolesterol ve seviyesi artıyor. Sabah kahvaltı etmezseniz zaten bütün gecce gıda almayan vücuda ek bir yük bindirmiş oluyorsunuz. Yıllarca bunu yaparsanız, insüline karşı direnç gelişiyor ve bu da kalp hastalıklarına yol açabilecek şeker hastalığına ya da yüksek tansiyona neden oluyor” diyor.

İnceleme sonucu, kahvaltı yapmayan erkeklerin daha çok sigara içtikleri, bekar oldukları ve daha çok alkol tükettikleri saptandı.

Ancak araştırmada sağlık üzerinde olumsuz etkisi olabilecek bu özellikler dikkate alınmadı ve sadece yeme alışkanlıkları incelendi.

Araştırmaya göre, uyumadan önce yenen yemek ise kalp sağlığı açısından kahvaltı yapmamaya kıyasla çok daha kötü. Uzmanlar, tam tersi etki yaptığı bilinen gecce yemeklerinin kalp hastalığı riskini yüzde 55 yükselttiğini belirtiyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: