Nazım Hikmet ölümünün 50. yıl dönümünde anılıyor

Nazım Hikmet'in 50. ölüm yıl dönümü nedeniyle bugün ve hafta içerisinde Türkiye'de, yurt dışında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Kültür-Sanat

Nazım Hikmet ölümünün 50. yıl dönümünde anılıyor Nazım Hikmet Ran'ın aramızdan ayrılışının 50. yıldönümünde Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde 'Onlar Ki...' adlı şiirli şarkılı gösteri sahnelenecek.

İstanbul, Nazım Hikmet Kültür Merkezi bu yılki Nazım Hikmet anma etkinlikleri kapsamında 3 Haziran Pazartesi 21:00’de NHKM Bahçe Sahnesi’nde Nâzım Oyuncuları'nın şiirli/şarkılı gösterisi ‘Onlar ki...’yi sahneye taşıyacaklar.

Program; tiyatro yazarı, yönetmen ve yazar Yılmaz Onay’ın Nâzım Hikmet’in 50. ölüm yıldönümü için kaleme aldığı bildirgenin okunmasıyla başlayacak.

Bildirgenin okunmasının ardından Nazım Hikmet'e ait 'Onlar ki' adlı oyun Orhan Aydın yönetmenliğinde Gülsen Tuncer, Metin Coşkun, Levent Ülgen, Ayşegül Alpak oyuncuları tarafından sahnelenecek.

RUSYA

3 Haziran’da Nazım Hikmet öleli tam yarım asır oluyor. Bu da pazartesi günü onun mezarına şairi anmak için birçok insanın geleceği, onun sevilen önemli şiir mısralarının okunacağı ve mezarına çiçekler konulacağı anlamına geliyor.

Nazım Hikmet zor bir hayat geçirdi. Onun hayatının önemli bir kısmı birçok sanatçı arkadaşının bulunduğu Moskova’da geçti. Onların gayretleri sayesinde şairin Novodeviçiy Mezarlığı’ndaki mezarına anıt dikildi. Onun yapımında ünlü Moskovalı önde gelen heykeltraşçılar Nikolay Silis ve Vladimir Lemfort, ayrıca Nazım Hikmet’in Rus eşi Vera Tulyakova Hikmet görev aldılar.

Türkiye’de 1965 yılında resmi olarak Nazım Hikmet’in eserlerine yönelik yasak kaldırıldı. O zamandan bu yana Rusya’ya sürekli olarak onun arkadaşları, akrabaları, onun hayatını ideallere tutku ve adanmışlıkla etkileyen, adalete karşı sarsılmaz bir inanç, insan ve yaşama sevgiyi aşılayan şair ve yazarlar geliyor ve mezarını ziyaret ediyor, “Rüzgara karşı yürüyen adam” yazısının bulunduğu mezar taşı etrafında ayakta durarak onun şiirlerini okuyor, mezar taşına doğru sigara, demir para, nazar boncuğu, şiir yazıları, kartvizit ve kestane bırakıyor, yere Türk bayrağı sıkıştırıyorlar.

Bu yılki şairin 50.ölüm yıldönümüne adanan etkinlikleri RTİB (Rus Türk İşadamları Birliği) ve Nazım Hikmet Vakfı düzenliyor. 2 Haziran akşamı saat 17:30’da Mir Konser Salonu’nda Zülfü Livaneli, Güvenç Dağüstün ve Zuhal Olcay gibi ünlü Türk sanatçılarının sahne alacağı konserin ardından 3 Haziran günü saat 11:00’de şairin Novodeviçiy Mezarlığı’ndaki mezarı başında tören düzenlenecek. RTİB sözcüsünün bildirdiğine göre, konsere Moskova’da yaşayan Türk vatandaşları ve Rus tarafından çağırılan misafirler katılacaklar. Anma etkinliklerinde Moskova’daki üniversitelerde görev yapan Türkologlar da bulunacaklar.

İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ölümünün 50.’inci yılında Nazım Hikmet'i anıyor. Anma programı kapsamında 3 Haziran Pazartesi günü İzmir Sanat’ın bahçesinde bir tören düzenlenecek. 5 Haziran Çarşamba akşamı da AASSM’de Fazıl Say ve Serenad Bağcan’ın anma konseri gerçekleşecek.

‘Memleket şairi’ni anma etkinlikleri kapsamında, 3 Haziran 2013 Pazartesi günü saat 18.00’de Kültürpark İzmir Sanat’ın bahçesindeki Nazım Anıtı başında bir tören düzenlenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu Hafif Müzik Orkestrası’nın bir dinleti gerçekleştireceği törende, etkinliğe katkı koyan tüm kuruluşların temsilcileri serbest kürsü oluşturarak ünlü edebiyatçıyla ilgili duygu ve düşüncelerini aktaracak.

Anma programının ikinci etkinliği ise 5 Haziran 2013 Çarşamba günü düzenlenecek. Ünlü piyanist Fazıl Say, mezzo-soprano Serenad Bağcan ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ‘Nazım Hikmet Anma Konseri’ne çıkacak.

ARTVİN

Artvin Barosu avukatlarından İzzet Varan, yaptığı yazılı açıklamada, sanatçı Hasan Yükselir'in seslendireceği şarkı ve şiirlerden oluşan "Sevda ateşten bir gömlek ise Hopa'dan Nazım geçmiştir" adlı etkinlikle Nazım Hikmet'i anacaklarını belirtti.

Varan, şunları kaydetti:
"Türkçe'nin ölümsüz şairi Nazım Hikmet'i ve bize yaşam gücü veren şair dostlarımızı birlikte anıyoruz. Kaybettiğimiz ozanlarımızın dizeleriyle bize yüreklerini açan şair dostlarımıza, müzisyen dostlarımıza teşekkürü bir borç biliriz. Onlar ki dizeleriyle kimi zaman bizi hüzünlendirip, kimi zaman sevinçlerimize ortak olurken, kimi zaman da coşkumuzu besleyip yaşama sahip çıkma gücünü bizlere aktardılar."

Varan, etkinliğin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'nde 3 Haziran Pazartesi günü yapılacağını kaydetti.

ANTALYA

Antalya Büyükşehir Belediyesi, şair Nazım Hikmet'i ölümünün 50. yıldönümünde anacak.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, ünlü şair Nazım Hikmet Ran'ın ölümünün 50. yılı dolayısıyla etkinlik düzenleyecek. Etkinlik, büyük şairin hayata gözlerini yumduğu 3 Haziran Pazartesi saat 20.30'da düzenlenecek.

Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'ndaki "Bize Hikmet'i İnsan Nazım" adlı etkinlikte, tiyatro sanatçısı Reha Özcan sahne alacak.

ÇANAKKALE

Çanakkale Belediyesi Haziran ayı kültür etkinliklerine Büyük Usta Nazım Hikmet’i anarak başlıyor.

Halk Bahçesi'nde 3 Haziran tarihinde hem söyleşi hem de film gösterimi düzenleneceğini belirten belediye yetkilileri; “Ölümünün 50. yıldönümünde Şairi, Bursa Hapishanesinde geçirdiği yılları konu alan Biket İlhan imzalı film “Mavi Gözlü Dev”i izleyerek anıyoruz. Filmin öncesinde Nazım Hikmet, Mavi Gözlü Dev filmi ve sinema üzerine Biket İlhan ile söyleşi gerçekleştirilecek etkinliğe tüm şiir severler, tüm “Nazım” severler, tüm sinemaseverler, tüm sanatseverler, tüm Çanakkaleliler davetlidir” dediler.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: