"Ned’en İstanbul?" sergisi

İngiliz Ressam Ned Pamphilon’un aşık olduğu şehir İstanbul için tuvalinin başında renk verdiği ve yeni eserlerinden oluşan “Ned’en İstanbul?” sergisi 01-31 Aralık tarihleri arasında Galeri İstanbul1881’de...

Kültür-Sanat

"Ned’en İstanbul?" sergisi İstanbul’un ulusal ve uluslararası platformlarda sanat aracılığı ile tanıtımına katkı sağlamak amacıyla 2 yıl önce kurulan ve yeni sanat merkezi “Galeri İstanbul1881”i Kadıköy Bahariye’de hayata geçiren İstanbul1881; sanat çalışmalarını yönettiği İngiliz Ressam Ned Pamphilon ile İstanbul’a ait farklı bir serginin evsahipliğine hazırlanıyor. 01-31 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenecek “Ned’en İstanbul Ned Pamphilon İstanbul Resimleri” sergisinde sanatçının yeni, renkli ve İstanbul’un karakterini taşıyan eserleri yer alacak.


Sergi öncesinde aşık olduğu İstanbul şehri ve yeni sergisi ile ilgili bilgi veren Ned Pamphilon: “Ned’en İstanbul? Aslında bazen kendime de sorduğum bir soru, birden fazla cevabım var. Kısaca sıralamak gerekirse, hiç durmayan bir dinamizm var İstanbul’un kaderinde; İstanbul Boğazı hiç durmadan akıyor, dünyanın neresinde tekne kullanan birisi varsa alın getirin İstanbul boğazına, kolay kolay kullanamaz yukarısı ayrı akar aşağısı ayrı. İstanbul trafiğinde araba kullanmak başka bir yerde araç kullanmaya benzemez. İstanbul renk olarak ikiye bölünür, köprüden geçerken güneye bakarsanız farklı bir renk, kuzeye bakarsanız farklı bir renk karşınıza çıkar. Mısır Çarşısı mesela. Eminim böyle bir çarşı Mısır’da dahi yok, köfte-ekmek-ayran dünyanın en güzel yemeği, üstüne çay benim için bir klasik. Bana bunca güzel duyguyu hediye eden İstanbul için gördüğüm açıları, resimleri ve hikayelerini tuvale aktarmaya çalıştım. Sergimi İstanbul’u seven ve İstanbul’da yaşayan herkese adıyorum. Bu sergi için hepimiz kendimize soralım Ned’en İstanbul?” diyerek sözlerini tamamladı.

Galeri İstanbul1881’de 31 Aralık’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek sergide sanatçının en yeni eserleri ile yakın çevresine ait Ned’en İstanbul sorusunun cevapları da yer alacak?

Bunlarda ilginizi çekebilir: