Neden saçlarımız beyazlıyor?

Kadınlar saçlarındaki beyazlardan utanırken, erkekler gurur duyuyor!

Kadın

Neden saçlarımız beyazlıyor? Günümüzde kadınların %40'ı, erkeklerin ise %8'i beyazlarını kapatmak içi saçlarını boyatma yolunu tercih ediyorlar. Erkekler, saçlarındaki beyazlarla eski zamanlarda peruk takan krallar gibi kendilerini daha olgun ve güçlü hissederken, kadınlar ise mutsuz ve güçsüz hissediyorlar.

Aynı zamanda ak saçları her ne kadar yaşlılık ile bağdaştırsak da, şakağınızda beliren ilk beyaz teli gördüğünüz gün, henüz onbeşinizde olabilirsiniz.

Saçın beyazlaması hücresel bir pigment kaybıdır. Ana neden, hücresel döngünün yavaşlaması, hatta bazen noktalanmasıdır.

Pigmenti yaratan “melanosit” isimli hücrelerdeki üretimin yavaşlaması sonucunda saçlar beyazlar.

Tabii genetik faktörler de etkilidir. Mesela annenizin saçları 25 yaşındayken beyazlamışsa, siz de 25 yaşına geldiğinizde aynı şekilde saçlarınız beyazlayabilir.

Fakat kesin beyazlar diyemeyiz çünkü anneden de genetik faktörleri aldığı için saçı beyazlamayabilir de.

Saç beyazlamasının yavaşlatılması üzerinde çalışılan bir konu. Melanositlerin üretimini sağlayan yöntemler kullanılırsa saç beyazlaması yavaşlatılabilir. Örneğin, önlem olarak vitamin enjeksiyonları yapılabilir.

Henüz saç beyazlamasını engellediği kesinlik kazanmasa da, maddi durumu yeterli kişiler PRP (Platelet Rich Plasma) tedavisinden faydalanabilir.

Öte yandan, saç beyazlaması yavaşlatılabilir desek bile genetik bazen her şeyin önüne geçer. Önlem alsanız da cildin tepkisi olumsuz olabilir.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: