Nemli bir cilt için işinize yarayacak pratik bilgiler...

Kendimize dışarıdan bakıyor olsaydık nasıl görürdük acaba? Hiç merak ettiniz mi? Az ya da çok hepimiz aslında nasıl göründüğümüze önem veriyoruz.

Kadın

Nemli bir cilt için işinize yarayacak pratik bilgiler... İlk bakışta dikkati ne çeker acaba, saçlar mı, gözler mi, yoksa eller mi? Oysa hepsinin üstünde yer alan cildimizin nasıl göründüğü en önemli unsurdur.Sağlıklı nemli bir cilt için öncelikle neler yapmalıyız, nereden başlamalıyız? Günlük yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmeliyiz çünkü sağlıklı bir cilt, doğru beslenme ile bağlantılıdır. Cildin nem kaybetmesi aynı zamanda pürüzsüz görünmesine de engel olacaktır. Engel olmayın!

Her gün ihtiyacımız olan suyu mutlaka tüketmeliyiz.
E vitamini cildimize mutlaka kullanılmalıdır.
Düzenli uyku
Cilt temizliği
Cilt bakımı

Nemli Bir Cilde Sahip Olmak İsteyenler İçin Doğal Cilt Maskeleri
Yukarıda bahsettiğimiz, günlük bakımlarımızı uyguladığımız zaman cildimiz yenilenmiş olacaktır.Aşırı makyaj kullanımı cildinizin kurumasına ve nemini kaybetmesine destek olur. Alkol ve tütün tüketimi de aynı şekilde etki eder. Evde uygulayabileceğimiz birkaç küçük maske önerisi ile cildinizi eski haline kavuşturabilirsiniz.

Nemlendirici Muz Maskesi
Meyvelerin su oranları yüksek olduğu için cildimiz için çok faydalı etkileri vardır. Soyulmuş taze muzu ezerek yüzümüze hatta boynumuza da sürebiliriz. Soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Ortalama her gün yüzünüz için 1 saat ayırdığınız takdirde, cildinizin ihtiyacı olan nemi ve bakımı sağlamış oluyorsunuz. Tek yapmanız gereken, zaman ayırmak ve cilt tipine göre olan maske ve bakım önerilerini tercih ederek uygulamak.

Salatalık Maskesi
Yazın geldiğini çıkan sebze ve meyvelerden anlıyoruz. Güneş cildimizin dengesini değiştiriyor. Peki, biz bunun için ne yapıyoruz? Nefis kokusu ile yemeğe doyamadığımız salatalık, yediğimiz zaman mutlu ettiği kadar, cildimizi de mutlu eder ve nem dengesinin korumasına yardımcı olur. Özellikle plajda güneş altında çok vakit geçiriyorsanız bu maskeyi yapmanızı öneririz. Etkisini ilk yaptığınız an hissedeceksiniz. Gözleriniz için iki dilim salatalığı kenara ayırmayı unutmayın.

Yüzünüze sürebileceğiniz kadar salatalığı ezin ve püre, macun kıvamına getirin. Tüm yüzünüze sürün ve 15-25 dakika arasında bekletin. Soğuk su ile durulayın ve aynaya baktığınızda, cildinizin ne kadar nemlendiğini hissedin. Dokunduğunuz zaman hissedeceklerinizin ise tarifi yok. Doğadan gelen bütün bitkilerde, meyvelerde mutlaka cildimize ve sağlığımıza iyi gelecek bir şeyler bulunuyor. Tek yapmamız gereken şey bunlara zaman ayırmak ve uygulamak.

Çilek maskesi
Cildinizde kuruluk hissettiğiniz zaman ise bir başka önerimiz; çilek maskesi. Çilek, nemlendirmek için harika bir doğal krem özelliğine sahiptir. Yediğimiz zaman bizi mutlu eder ve cildimize sürdüğümüz zaman da cildimizin nemini dengeler. Çileğin içine bir de bal kattığımız zaman kendinizi daha çok seveceksiniz. Tek yapmanız gereken çilekleri ezip bal ile karıştırmak ve 20 dakika yüzünüzde bekletip soğuk su ile yıkamak. Bu yaptıklarınız sayesinde cildiniz hem gereken neme sahip olacak hem de cildinizin yaşlanma sürecini geciktirmiş olacaksınız. Çünkü nemli olmayan bir cilt daha çabuk yaşlanır. Yaşlanmak istiyor musunuz? Bu soruyu kendinize sorduğunuza bakım önerilerini gerçekleştirmek için gerekli olan gücü ve zamanı kendinizde bulacaksınız. (Kaynak: kadin.com)

Bunlarda ilginizi çekebilir: