NİL BİZİ KANDIRDI

Cem Yılmaz'ın 9 milyon dolar bütçeli filmi 'AROG'un galası önceki akşam Kanyon Cinebonus'ta yapıldı.

Magazin

NİL BİZİ KANDIRDI Gala öncesi filmin oyuncuları bir basın toplantısı düzenledi.

BASIN toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cem Yılmaz, filmin devamını çekip çekmeme konusunu gelecek tepkiler sonrasında değerlendireceğini söyledi. Yılmaz, 'Elimde projeler muhakkak olur, üretken bir insanım ama filme devam için gelecek tepkilere de kulak veririm' dedi. Yılmaz daha önceki filmlerde esprilere küfür kattığının hatırlatılması üzerine, 'Cinsel tabanlı espriler yaptığım doğru ama bunu çok alt seviyelerde görmek mümkün değil. Bu filmde de bazı espriler var ki bunu anlamak da bir olay, dekodere ihtiyacı olan da olabilir. Dekoder gereken espriler de var' dedi. Yılmaz filminde 3700 esprinin bulunduğunu sözlerine ekledi. Ünlü komedyenin filmdeki küfürleri İngilizce söylediği de dikkat çekti.Derin göğüs dekolteli kıyafetiyle dikkat çeken Nil Karaibrahimgil, 'İlk sinema deneyimim bu film oldu' deyince araya giren Yılmaz, 'Nil bizi kandırdı! Bize bir sinema filminde oynadığını söylemişti' dedi. Ardından söze giren Karaibrahimgil ise, 'Yolladığım CV'mde bir filmde oynadığımı yazmıştım' dedi.’Recep İvedik’i yapanları rakip görmüyorum

Cem Yılmaz, bugün vizyona giren 'A.R.O.G' için 'Filmimin yaygın olmasını temenni ederim ama marjinal kalması, sadece bir grup tarafından sevilmesi de benim utancım olmaz' dedi. Ünlü komedyen, 'Recep İvedik' hakkında ise 'Recep İvedik’i yapanları kendime rakip görmüyorum!' diye konuştu.

Yani 'A.R.O.G' her açıdan iyi kotarılmış bir film mi?

- Fragmanlarda gösterdiğimizden çok çok daha fazlası var filmde. Hepsi de iyi kotarılmış işler. Filmime dair kafamda en küçük bir soru işareti bile yok. Memnuniyetim sadece teknolojik unsurların kullanılması ve prodüksiyon anlamında işlerin düzgün gitmesinden kaynaklanmıyor. Filmin bütünüyle eğlendirici olması önemliydi ve bunu layıkıyla yaptık. Yoksa o animasyonları falan yapmak önemli değil. Ne olacak, yaparsın. Bunların olduğu milyonlarca film var, ama her şeyin iyi olduğu film az.

n O yüzden de 'Önemli bir komedi filmi' diyorsunuz...

- Önemli, çünkü özenilmiş bir iş.

'Recep İvedik' için 'Özensizlik bir tercihtir' cümlesini kullandınız. O zaman size göre bu özenilmemiş bir iş?

- Hayır, hayır öyle demedim. Katiyen! Yanlış anlaşılmak istemem. Evet, özensizlik bir tercihtir. Ama bunu kendimden ya da o filmden örnek vererek söylemiyorum. 'Recep İvedik'i örnek gösterdikleri zaman şundan söz ettim: Siz, 'Bu filmin görseliyle ilgili bir şey beklemiyorum ve yapmıyorum. Bu filmi handycam ile çekeceğim' diyebilirsiniz. Bu bir tercihtir, özensizlik değildir. Benim özenmemin sebebi, iş onu istediği içindir. Ayrıca özenmek, o filmi iyi bir film yapmaz. Özen, sadece gerekliliklerden biridir. Ben kendi filmim için niye önemli bir komedi dedim? Komedi filmlerinde birincil şey bunlar değildir de ondan. Bir sahne planlarken, aynı zamanda izlerken heyecan uyandıracak başka unsurlar koyup koymamak bir tercihtir ya, genellikle bizim komedi filmlerimizde bu durum pek tercih edilmez. Bu kadar bir farktan bahsettim. Niçin önemli, çünkü, 'A.R.O.G' komik, aynı zamanda da seyirlik bir film. Seyretmek, inanmak.. 'Aaa ne kadar acayip bir mekán, ne acayip yerler' dedirtecek şeylerle ilgilenildiği zaman, daha sinemaya yakın bir şey ortaya çıkıyor. Böyle de bir örnek olsun istiyoruz memleketimizde. Bu yüzden önemli. Böyle eğlenceli, izleyiciyi başka dünyalara götüren bir komedi fikri bundan böyle başkalarının da aklına gelecektir. Gelirse de, seyircisinin olabileceğiyle ilgili de bu film bir örnek olacaktır. 'Recep İvedik' için 'Sadece küfürle güldürüyor' diyor insanlar. Koca film için! Onun kaderi oradan açıldı. Çok kaba saba ya da görüntüler özensiz diyorlar. Olabilir. Benim ona ya da ötekine alternatif film yapmak gibi bir derdim yok. Benim kendi standardım var. Bu standart her zaman binlerce figüran anlamına da gelmiyor. Standart benim için iyi film yapmak...

'Recep İvedik' 4 milyonu geçtiği için şimdi gişeleriniz yarışacak... Ne düşünüyorsunuz?

- Benim gişem zaten herkesle karşılaştırılır. 'Recep İvedik' 4 milyonu geçtiği için de sonraki bütün filmler onunla karşılaştırıldı. Bu doğal. Ama öyle bir mücadeleye girilmeyeceğini önceden biliyordum. Oynadığım birçok film 3 milyon sınırını geçmiştir. Ama böyle bir mücadeleye girilmeyeceğini bu rakamlara ulaşmış birisi olarak da eskiden beri söylüyordum. 'Benim filmim 4 milyonu geçti ve en iyi film benim filmimdir' diyemem, bu denmez. 'A.R.O.G' 6 milyon olursa ne olacak? En iyi film benim filmim diyebilir miyim? İzlenmek güzeldir. Hiçbir sakınca yoktur. Bırakalım herkes onun keyfini yaşasın. Evet 'Recep İvedik'i yapanların gişeyle ilgili bir hazzı var. Bunu anlayışla karşılıyorum, ama kendime rakip görmüyorum. Bu da çok doğal değil mi? Değil o, hiçbir filmle rakip ilişkisi içerisinde değilim. İnsanların beğenileri, tarzları vardır. O yarıştırmalar sırasında, komedi olmayan birçok filmle yarıştırıldığımı da hatırlıyorum. 10 yıldır benim filmlerim başkalarının filmleriyle karşılaştırılır. Ben, bütün bu karşılaştırılmalardan nedense yenik ayrılırım. Durumum bu değil aslında, ama tuhaf bir yere oturtuyorlar beni.

O zaman 'A.R.O.G'la ilgili gişe tahmininiz nedir?

- Bir 4 milyon sınırı var. Oraları bulur.

Filmin 9 milyon dolara mál olduğunu söylediniz. Sponsorlardan bu parayı çıkardığınız ve gişenin size kalacağı konuşuluyor...

- 9 milyon doların hepsini sponsorlardan karşılayabilmem mümkün mü? Hayır, yok öyle bir şey. Ama sponsorlara teşekkür ediyorum.

MAYMUN GÖZÜNÜ AÇMIŞ

Filmde üç maymun oynatmamız gerekti. Filmlerde oynayan deneyimli maymunları İngiltere’de bulduk. Müracaatımızı yaptık. Bir liste geldi, şoke olduk! Maymunlarla beraber 6 kişi geliyor. Her maymuna 2 bakıcı düşüyor. Listede şunlar yazılı: 'Maymun ilk gün gelir, oteline yerleşir ve dinlenmeye çekilir. Bir gün tatil yapar. Sonra sete gelir, prova yapar, sonra dinlenir. Çekim günü sete gelir, çalışır, gidip dinlenir.' Delirmişler yani! Biz de 'Gerek yok' dedik. Komedyen arkadaşlara maymun lazım olursa, bizden söylemesi, maymun pahalı... Maymun gözünü açmış!

OZAN GÜVEN’LE İKİLİ FİLM YAPACAĞIM

Uzun zaman Nil Karaibrahimgil’le film yapmak istedim, ama uygun bir şey bulamadık. Hevesi, neşesi var, ama yapabilir miyim diye titizleniyordu. Sonunda bu rol ona uygun düştü. Bundan sonra filmlerinde kendisine başarılar diliyorum. Çok teklif alması olağandır. Kendine has bir havası var çünkü... Bu arada Ozan Güven’le de çok daha fazla film yapmam gerektiğini düşünüyorum. Onunla uyumlu çalışıyorum. Çok da komik biri. Onunla bir ikili film yapacağım. Aklımda öncelikle bu var.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: